Szatmárnémeti

Nagy a bizonytalanság a tanügyben

2021.05.20 - 11:39

A tanügyben jelenleg az a fő hír, hogy napi szinten változik a tanintézmények besorolása, így amint egy településen egy ezrelék alá esik a fertőzöttségi szint, másnaptól már minden diák mehet iskolába, és jelenléti oktatásban vehet részt. Ennek bizonyára mind a pedagógusok, mind az érintett diákok örülnek, hiszen lehetnek olyan osztályközösségek, amelyek tagjai hónapok óta nem találkoztak egymással, csak a virtuális térben. Ez valójában fontos, hiszen azt minden tanügyi szakember, illetve minden érintett fél elismeri, hogy az online oktatás nem tud olyan hatékony lenni, mint a jelenléti, bármennyire is igyekeznek az oktatók, diákok, szülők. Az iskolába járás valóban fontos kérdés, bár a tanév hátralevő részében folyamatosan figyelni kell a járványügyi adatokat, hiszen azok alapján fognak offline vagy online rendszerben tanulni a diákok.
A végzős osztályok számára közben lassan közeledik a tanév vége és a ballagás. A tizenkettedikes diákok már a diákévek búcsúztatását tervezik, azt, hogy hogyan is zajlik a ballagási ceremónia, egyeztetik, kik vehetnek részt rajta. Közben tanulnak, készülnek az érettségire, ami idén is rendhagyónak mutatkozik. Korábban a tanügyminiszter bejelentette, hogy a tavalyihoz hasonlóan az idei érettségin a kompetenciavizsgákat (román nyelv és irodalom, idegen nyelv, digitális kompetenciák, valamint a kisebbségi tannyelvű osztályokban/iskolákban végzők esetében anyanyelvi készségek) nem tartják meg. A szóbeli vizsgákat az év közben szerzett jegyekkel vagy nyelvvizsgával, számítógép-felhasználói készségeket igazoló oklevéllel lehet majd elismertetni, ám az erről szóló hivatalos értesítő, pontosítás nem érkezett a tanfelügyelőséghez.
„Semmilyen pontosítást nem kaptunk eddig ez ügyben, csak azt tudjuk, amit korábban bejelentettek, miszerint idén sem szervezik meg a kompetenciavizsgákat. De nem csak a tizenkettedikesek esetén nem kaptunk pontosítást, a nyolcadikosok kapcsán sem érkezett tájékoztatás arra vonatkozóan, hogy a kompetenciavizsgákat — többnyire idegennyelv-vizsgákról van szó, ami a középiskolai felvételihez szükséges esetenként — hogyan kell megszervezni” — tájékoztatott Szejke Ottila helyettes főtanfelügyelő, hozzátéve: bízik abban, hogy mihamarabb megkapják a vonatkozó szabályokat.

Minimális információ

Nem csak a végzősök vizsgája/felvételije kapcsán vannak várakozó állásponton, hanem az óvodai beiratozások kapcsán sem érkezett meg a módszertani útmutató. Szejke Ottilia elmondta, hogy jelenleg az óvodások újrairatkozása zajlik, majd május 31-től kezdődik az óvodai beiratkozás. Egyelőre nem lehet tudni, hogy milyen helyekre lehet majd beiratkozni, azt csak az újrairatkozási szakasz lezárta után összesítik. Az óvodáknak közzé kell tenniük a jövő tanévtől érvényes helyek számát és a jelentkezési feltételeket. A törvény értelmében a hároméves gyerekeket lehet óvodába íratni, míg a kettő és három év közötti gyerkőcöket a szabadon maradt helyek függvényében veszik fel, tájékoztatott Szejke. Megtudtuk, hogy vannak olyan tanintézmények, melyek 20 fős csoportokat kértek a beiskolázási tervükben, de olyanok is, amelyek 25 fős kerettel kezdenék a következő tanévet.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Vidék

Bölcsődei, napközis és iskolai tanévkezdés Lázáriban

Mintegy félezer gyerek számára kezdődött meg a tanításii év hétfő reggel.
Szatmárnémeti

Jöhet az iskolabútorzat!

Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármester aláírta az iskolák új bútorzattal való felszereléséről szóló szerződést.
Belföld

Ősztől már hétfajta ösztöndíj lesz

A 2024/2025-ös tanévben már 7 különböző ösztöndíjban részesülhetnek a romániai diákok.