Nagykároly

Múzeumi séta: „Hajdanvolt Nagykároly”

2013.01.07 - 10:04

Nagykároly város történetét mutatja be a Károlyi-kastély földszintjén berendezett helytörténeti kiállítás, mely egy európai uniós projekt keretében valósulhatott meg.

Több ezer látogatót fogad egy évben a Károlyi-kastély, az itt berendezett állandó kiállítások ugyanis nagy népszerűségnek örvendenek a történelemkedvelők körében. Jelenleg két állandó kiállítással várják az érdeklődőket, ezek közül a „Hajdanvolt Nagykároly” című a város múltját kívánja bemutatni, a helytörténeti kiállításról Romát Sándor muzeológus beszélt lapunknak.

A kastély földszintjén található állandó kiállítás négy tematikusan berendezett teremben mutatja be Nagykároly város múltját. A kiállítás anyagában a helytörténeti adatok mellett a környéken feltárt régészeti leletek, a helyi hagyományos kézművesség tárgyi emlékei is helyet kaptak, ezenkívül a város egyház- és művelődéstörténetébe is bepillantást nyerhet a látogató. Az első terem „A mesterségek utcája” elnevezést kapta, itt ugyanis minden olyan fontos mesterség kellékei megtalálhatók, amelyeket a XVIII. és XIX. században űztek a városban. Elsőként a tímárok munkaeszközeit tekinthetik meg a látogatók, majd sorra a kalap- és fésűkészítésnél, a fazekasságnál, a gyógyszerészetben és a mézeskalács-készítésnél használt sajátos eszközöket is megismerhetik. Ebben a teremben ugyanakkor a Román Katona Emlékművének makettje is megtekinthető, a történelmi háttér ismertetésével együtt. A második teremben a városfejlődés történetével ismerkedhetnek meg a látogatók, itt kapott helyet Nagykároly XIX. századi városközpontjának nagy makettje, emellett a város történetéhez és a tisztviselői élethez szorosan kapcsolódó tárgyak is bemutatásra kerülnek. Megtekinthető a kastély eredeti, 1856-ban készített alaprajza is. Emellett egy céhláda társaságában fegyverek, pecsétek stb. is megtalálhatók ebben a teremben. A harmadik terem a hajdani egyházi életet mutatja be, a látogatók itt tanulmányozhatják Nagykároly fontosabb templomainak történetét és a fennmaradt írásos dokumentumokat is. Emellett a teremben egy kétszárnyas oltár is helyet kapott, valamint Gróf Károlyi József 1803-as halotti címere, egy görögkatolikus papi ruha, egy templomi zászló és egy Jézus-szobor. A helytörténeti kiállítás negyedik terme régészeti rekonstruálás: a Nagykároly melletti Bobáldon talált leletek alapján egy bronzkori ház mellett egy lakódomb (egy ásatási szelvény metszete), egy kincstárló és egy női sírhely rekonstrukciója.

Mészáros Petra