Szatmárnémeti

Művészetterápia Szatmárnémetiben első alkalommal

2016.01.08 - 19:07

A lineArtstudio Művészet és terápia címmel először indít élménycentrikus művészetterápiás csoportot Szatmárnémetiben Szemák Zsuzsa és Rainer Máté képzőművészek irányításával. Az első foglalkozás január 30-án, szombaton 9.30 órától lesz a Szatmár Megyei Múzeumban.

Szemák Zsuzsa festőművész, tanár lapunknak elmondta, hogy a művészetterápia —mely lehet képzőművészet-terápia, zeneterápia, mozgásterápia — olyan kreatív tevékenység, mely során az alkotó, illetve a befogadó személy szavakkal alig vagy egyáltalán nem kifejezhető tartalmakkal találkozik. Nehezen megfogalmazható érzelmekkel, emlékekkel, konfliktusokkal, gondolatokkal. Ezeket a tapasztalatokat tudatosíthatja a résztvevő magában „kézzelfogható” alkotások (rajz, festmény, zene, mozdulat, tánc) segítségével, és akár megoszthatja másokkal is élményét, felismeréseit. A művészetterápia keretei tágak. A kreatív szabadidős tevékenységtől a pszichiátriai rehabilitációig számos területen használják eredményesen. Jelenleg a kiegészítő terápiák közé sorolják.

Szemák Zsuzsa hangsúlyozta, hogy a művészetterápia a világ számos országában működik, nálunk viszont még nem igazán ismert. Ő 2004-ben, ötödéves egyetemista korában találkozott vele, néhány külföldről érkezett tanár adott ilyen jellegű órákat. Mivel Romániában nem volt lehetőség ezen a területen tanulmányokat folytatni, Budapestre járt képzésre a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre. A művészetterápia nem más, mint művészettel való gyógyítás, betegségmegelőzés, a lélek táplálása. Ezt a módszert már az ókorban is használták, Dávid például hárfajátékával gyógyította Saul melankóliáját. Szemák Zsuzsa Budapesten találkozott a képzőművészeti, a zene-, a tánc-, a vers- és a meseterápiával. Jelenleg fiatalokkal foglalkozik. Elmondta, hogy az, aki terapeuta akar lenni, meg kell tapasztalja, hogy mit jelent páciensnek lenni. Mivel a pszichológia felismerte, hogy a depresszió és a lelki zavarok okozta traumák nem testi, hanem lelki betegségek, a lélek gyógyítására helyezik a hangsúlyt. Nehéz lenne elmagyarázni, hogyan történik egy ilyen terápia, hiszen nagyon összetett. Különböző stílusok és irányzatok vannak. Az a lényeg, hogy valamilyen szinten megmozgassa az embert. Minden emberben van egy belső, ösztönös mag, ezt kell előhozni művészeti gyakorlatok segítségével. Ezek a gyakorlatok oldják a lelki blokkokat, amelyek évek során felgyülemlenek. Lehet ez egy gyerekkori trauma, nagyon sok eltitkolt lelki sérülést gyűjt össze egy csonka családban felnőtt gyerek például. Sikerült meggyógyítania egy tizedikes lányt, akinek elváltak a szülei, ő pedig belekeveredett egy sátánista csoportba, depressziós lett. Nagy sikernek számít, hogy egyéves terápia révén sikerült visszahozni a normális életbe. Volt egy időszak, amikor senkivel sem volt hajlandó beszélni. Azóta rajzol, fest, részt vesz versenyeken és kiállításokon. A művészetterápia nagyon sok országban el van ismerve mint tudományág, Magyarországon már tíz éve alkalmazzák. Van, akinél a képzőművészeti terápia, van, akinél a zene-, másoknál a tánc- vagy a versterápia eredményes.

Szatmárnémetiben először

 

Szatmárnémetiben az első foglalkozás január 30-án 9.30 órától lesz a Szatmár Megyei Múzeumban. A programsorozat hat alkalomból áll, havonta egyszer tartanak hatórás foglalkozást. A szervezők alkotókedvű kíváncsiakat, kiteljesedni vágyakozókat várnak, akik szeretnék jobban megismerni önmagukat, akik több önbizalomra vágynak és a művészetet hívják segítségül konfliktusaik feloldására. Olyan tizennyolc év felettieket, akikben megvan a képesség és a vágy a sikeresebb, kiegyensúlyozottabb és boldogabb életre. Nagyon sok gyakorlat lesz és sok elemzés. A szervezők azt szeretnék elérni, hogy a festészeti, zenei és drámapedagógiai foglalkozásokon a résztvevőkből előhozzák az összes sérelmüket, feltárják kapcsolatrendszerüket, hogy tisztábban lássák önmaguk lelki világát. A résztvevők emberi kapcsolataira fókuszálnak. A hétköznapokban csak gyűlnek, gyűlnek a frusztrációk a munkahelyeken, azokat az emberek hazaviszik, ott újabb konfliktusok teremtődnek, ami lelki problémákhoz vezet. Ezek kezelésében és megelőzésében segít a művészetterápia — tette hozzá Szemák Zsuzsa.

 

 

Elek György