A csaknem teltházas rendezvényt Kovács Jenő polgármester köszöntötte, üdvözölve a testvérváros küldötteit, és kiemelve a városok közötti kapcsolat fontosságát. A művészeket és a kiállított festményeket Makuláné Gulicska Valéria orosházi tanárnő, illetve Sróth Ödön költő, a nagykárolyi Kaffka Margit Társaság elnöke méltatta. A moderátorok hozzászólásukban a festők technikáját és a kiállított portrék, illetve tájképek szimbolikáját is érintették.
A több mint egyórás eszmecsere második felében az irodalom, pontosabban a költészet került reflektorfénybe. Sróth G. Katona tűlevelek és Én Pán című, az utóbbi időben megjelent köteteit vette górcső alá. Kiemelte a költő introvertált személyiségét, amely a verseiben is visszaköszön. Mintegy a tűlevelekhez hasonlóan szúróssá teszi őket – fogalmazott a beszélgetést vezető Sróth.
G. Katona rövid értekezésében az Én Pán című kötet tételeinek keletkezéstörténetét elevenítette fel. Arról beszélt, menyire megnehezített a versírást az elmúlt, átkos rendszerben a karhatalom vigyázó tekintete. Ezeket a verseket fiatalkorában írta, de akkor csak töredékük jelenhetett meg eredeti formájukban, sőt, a legtöbb írását a rendszer emberei többször is begyűjtötték, és csak hiányosan kapta vissza a dossziéit. „Szerencsére folyamatosan dolgoztam, egy-egy verset többször is papírra vetettem, így a nagy részüket sikerült átmentenem” – részletezte a költő.
Katona néhány költeményét Kovács Ágota és Botos Péter tolmácsolásában hallgathatta meg a nagyérdemű közönség, amely a beszélgetést követően átvonult a kastély földszinti galériájába, ahol két teremben is megcsodálhatta a kiállított műveket. Az eseményt szeretetvendégség, kötetlen eszmecsere és kötetdedikálás zárta. A tárlat október 7-ig ingyenesen látogatható a kastélymúzeum nyitvatartási rendje szerint.
Végh Balázs