Szatmárnémeti

Műtrágya helyett iszap

2015.06.05 - 12:06

A talajjavítás sokkal természetesebb és jelentősen olcsóbb alternatívája a műtrágyázással szemben a kezelt és ellenőrzött szennyvíziszap — a Tasnád környéki gazdák máris érdeklődnek iránta.

„Az iszap olyan, mint a pálinka: kis mértékben gyógyszer, nagy mértékben méreg” — mondta Codrean Ioan, a Szatmár Megyei Pedológiai és Agrokémiai Hivatal (OSPA) igazgatója az Apaserv Rt. által szervezett megbeszélésen, melynek célja az volt, hogy megismertesse a mezőgazdasági termelőket, a gazdákat a szennyvíziszap jelentős talajjavító hatásaival. Nem új dolgot „találtak fel”, hiszen az iszappal való trágyázást már évezredek óta ismerik és használják, de míg a természetes iszap áldásos hatásai közismertek, addig a szennyvíziszappal kapcsolatban nagyon sok gazdának fenntartásai voltak — tegyük hozzá: joggal. Évtizedekkel ezelőtt az iparnak köszönhetően nagyon nagy arányban fordultak elő nehézfémek benne, ám ezek aránya napjainkra jelentősen lecsökkent a fejlett technológiának és tisztítási módszereknek köszönhetően.

A szennyvíztisztítás melléktermékeként megjelenő szennyvíziszap kezelése, tárolása, megsemmisítése komoly gondot okozott a fejlett országokban: elégetve áram előállítására vagy fűtésre használták (de ez az alacsony fűtőérték miatt nem igazán váltotta valóra a hozzá fűtött reményeket), sokkal nagyobb sikerrel alkalmazták-alkalmazzák azonban tárgyaként a mezőgazdaságban. A külföldi jó és hasznos példákat alapul véve csatlakozott a szennyvíziszap mezőgazdasági felhasználásának európai uniós programjához az Apaserv Rt. is — annál is inkább, mivel Szatmár megye vízszolgáltatójának szennyvízüzemei jövő júniusban már hat városban fogják termelni az iszapot. Ez most még csak Szatmárnémetiben és Nagykárolyban történik, de így is jelentős mennyiségű, előbbiben ágyanként 10 000, utóbbiban 8000 tonna iszap vár felhasználásra.

A kezelés során a szennyvíziszap szagtalanná válik, víztartalma, biológiai aktivitása és fertőzőképessége is erősen lecsökken, szabványminőségét folyamatosan ellenőrzik, ezért hatékonyan felhasználható a mezőgazdaságban, pontosabban annak bizonyos területein — szigorú feltételek betartásával. Ezek egyike, hogy kizárólag az őszi vagy tavaszi szántás előtt lehet használni, kiszállítani és szétszórni pedig csakis a szántás napján lehet. Ezt megelőzően azonban a megyei pedológiai és agrokémiai hivatal szakemberei pedológiai vizsgálatot kell készítsenek a talajról — rendkívül szigorú uniós és romániai normák szabályozzák többek között a kadmium, réz, nikkel, ólom, cink, higany, króm, kobalt, arzén vagy éppen a policiklusos aromás szénhidrogének megengedett szintjét — majd a környezetvédelmi ügynökségtől is engedélyt kell kérni. A szennyvíziszap nem használható legelőkön, gyümölcsösökben, zöldségesekben, illetve folyók árterületein és lejtős területeken — remekül megfelel azonban búza-, kukorica-, zab- és napraforgóföldek feljavítására, sőt, erdészeti területeken is alkalmazható. Ráadásul magát az iszapot, valamint annak szállítását és szétszórását teljesen ingyenes biztosítja az Apaserv. Ugyanakkor Codrean Ioan OSPA igazgató arra is felhívta a gazdák figyelmét, hogy a pedológiai vizsgálat elkészítése időigényes, több hónapig tartó folyamat, tehát aki szeretne iszapot használni, annak meg kell tennie időben a szükséges lépéseket. A megbeszélésen részt vevő Tasnád környéki gazdák számtalan gyakorlati kérdést tettek fel a szakembereknek, hiszen ők már egy ideje kacérkodnak az iszapszórás gondolatával.

 

 

Szabó Kinga Mária