Szatmárnémeti

Munkát vállalhatnak az ukrajnai menekültek

Az ukrajnai menekülteknek nem szükséges a munkavállalási engedély, ha dolgozni akarnak (Fotó: szabadeuropa.hu)
2022.03.21 - 08:30
Azon ukrajnai menekültek, akik nem igényelnek menekültstátuszt, munkába állhatnak a munkavállalói engedély megszerzése nélkül is, viszont bizonyos diplomákat honosítani kell.

Szatmár megye is érintett az orosz/ukrán háború miatt otthonukat elhagyni kényszerülő ukrajnai menekültek ellátása, útba igazítása terén. Elég gyakran halljuk, olvassuk, hogy csak átutazóban vannak az ukrajnai menekültek Szatmár megyében, Romániában, ám egyre többen akadnak olyanok is, akik itt megállapodnának. Annak érdekében, hogy önellátókká váljanak idővel, mindenképp munkába kell álljanak a menekültek. A Szatmár Megyei Területi Munkaügyi Felügyelőség (ITM) ezzel kapcsolatosan küldött közleményt, amelyben kihangsúlyozza, hogy megváltozott a külföldiek romániai munkavállalásával kapcsolatban 2014-ben megjelent, 25-ös számú sürgősségi kormányrendelet az ukrajnai menekültek esetében.

A módosításokat tartalmazó 2022/20-as számú sürgősségi rendelet megjelent a Hivatalos Közlöny március 8-ai kiadásában. Tehát azon ukrajnai menekültek, akik nem igényelnek menekültstátuszt, munkába állhatnak a munkavállalói engedély megszerzése nélkül is. Az eredeti jogszabály azt mondja, hogy a külföldi munkavállalók kizárólag munkavállalói engedéllyel dolgozhatnak Románia területén. Az engedélyek számát korlátozzák, és éves szinten határozza meg a kormány, hogy mekkora a munkaerőpiacra befogadható — az Unión kívülről érkező — külföldi munkások száma. Az ukrajnai munkavállalók az engedély beszerzése nélkül vállalhatnak munkát, amennyiben hosszú távú tartózkodási engedéllyel tartózkodnak itt, Romániában. A háborús övezetből érkezett ukrajnai lakosokat, akik semmilyen hivatalos irattal nem tudják bizonyítani végzettségüket, 12 hónapra alkalmazhatják a munkaadók, mely kétszer hat hónapos időszakkal hosszabbítható meg, egy saját felelősségre írt nyilatkozat alapján, melyből kiderül az illető képzettsége, végzettsége. Azon ukrajnai személyek, akiket munkaszerződéssel alkalmaznak, ugyanolyan jogokkal rendelkeznek a munkaerő-foglalkoztatási szolgáltatások terén, mint a romániai munkavállalók.

Az ITM közleménye kitér ugyanakkor arra is, hogy a fentebbi szabály nem vonatkozik az orvosokra, bábákra, fogorvosokra, egészségügyi asszisztensekre, gyógyszerészekre, állatorvosokra, építészekre, akiknek a diplomáikat honosítani kell, mielőtt munkába állnának. 
Szatmárnémetiben is van már olyan fodrász, aki Ukrajnából menekült el, és igyekszik hasznossá tenni magát a társadalomban, nem csak a támogatásra vár. Valószínűleg egyre többen lesznek azok, akik ha itt maradnak, dolgozni is szeretnének, s nemcsak a képesítés igazolása okozhat gondot, hanem a nyelvi ismeretek is.

Sógor Beáta