Egy kutatás szerint megéri őszintének lenni magunkkal és másokkal, például munka közben is.
A pszichológiai alap feltevés szerint be kell ismerjük magunknak és észre kell vennünk magunkon, hogy cselekedeteink vagy mondandónk nem hiteles, nem minket tükrőz, hanem mások elvárásait. Ha ez teljesül, akkor sokkal hajlamosabbá válunk kijavítani morális hibáinkat, ez pedig kifizetődő lehet egy munkahelyen is — írja a hvg.hu.
A kutatás során ezt több pszichológiai teszt alátámasztotta, az egyik legérdekesebbnél a résztvevőknek le kellett írniuk olyan emlékeket, amikor hiteltelenek voltak, meghazudtolták magukat. Miután ezt megtették, a pszichológiai tesztek minden esetben azt mutatták, hogy látványos mértékben csökkent az önbecsülésük, viselkedésük nem volt olyan udvarias, mint korábban, és ami a legfontosabb: nem voltak annyira együttműködőek kollégáiakkal, mint előtte. Ezek a hatások mind rontják a teljesítményünket, és a pszichológusok szerint ez különösen igaz olyan munkahelyeken, ahol bevett forgatókönyvek szerint működik minden.
Az említett hatást viszont nem észlelték azokon, akik a pszichológusok előtt őszinték voltak magukhoz, és belátták, hogy nem viselkedtek hitelesen. Ők arról számoltak be, hogy elkezdték kijavítani a hibáikat, ami a szakemberek szerint jó alap arra, hogy e szempontok szerint nagyobb mintavétellel vizsgálják az őszinteség és hitelesség munkahelyi, illetve magánéleti hatásait.