Szatmárnémeti

Munkahelyek kerülnek veszélybe

2017.10.20 - 09:00

Az illegális kereskedelem jelentős bevételkiesést eredményez az államkasszába, így a fejlesztésekre nem jut elég pénz, ám ezen kívül munkahelyeket is veszélyeztet a jelenség.

Egyre többször érkezik hír arról, hogy csempészárut, többnyire csempész cigarettát foglalnak le a határrendészek. Az illegális kereskedelem megfékezését tűzte ki célul a Viitorul Egyesület, ennek érdekében országos kampányt kezdeményeztek. Az első találkozóra Szatmárnémetiben került sor, majd Temesváron és Jászvásáron is megszervezik a találkozót. Az ACTIV mozaikszót használó egyesület vezetője, Daniel Mărăcineanu tegnap Szatmárnémetiben a prefektusi hivatalban találkozott a szatmári parlamenterekkel és az illegális kereskedelemben érintett intézmények képviselőivel, mely során bemutatásra került az egyesület rövid távú terve, illetve aláírásra került Az illegális kereskedelem elleni helyi egyezmény is. „Szeretnénk megismerni azokat a problémákat, melyekkel a helyi közösségek küzdenek, hogy beszélgessünk a helyi hatóságok képviselőivel és mindenkivel, akit érint az illegális kereskedelem. Az év végéig szeretnénk a parlament elé terjeszteni egy dokumentumot, mely egy nemzeti stratégia kidolgozásának alapjául szolgáló direktíva lehetne az illegális kereskedelem megfékezése érdekében” – mondta Daniel Mărăcineanu. A szószóló elmondta, hogy az illegális kereskedelem világviszonylatban 870 milliárd dolláros forgalmat jelent, ez 790 ezer állás megszűnését vagy meg nem születését eredményezi világviszonylatban. Hazai tekintetben 670 millió eurós bevételkiesést jelent az államkasszának az illegális kereskedelem, mely ugyanakkor 27 ezer munkahelyet veszélyeztet. Mărăcineanu kihangsúlyozta, nagyon nehéz harcolni az illegális kereskedelem ellen, szükséges az állami intézmények és a non profit szervezetek közötti együttműködés. Az illegális kereskedelemnek az egészségre, életre gyakorolt direkt hatása mellett nem szabad megfeledkezni az indirekt hatásáról, mely a munkahelyeket veszélyezteti, illetve az ország gazdaságát rövidíti meg, ezáltal pénzt vonva el a fejlesztéstől, egészségügytől.

A lakosság kell megértse a veszélyt

Az ACTIV Egyesület vezetője, Daniel Mărăcineanu tegnap Szatmárnémetiben szervezett kerekasztal megbeszélést az illegális kereskedelem témakörében. A prefektusi hivatalban megszervezett eseményen bemutatta az IRES piackutató intézet által júliusban végzett reprezentatív felmérés eredményét az illegális kereskedelemmel kapcsolatosan. Ebből kiderül, hogy a jelenség igencsak elterjedt a lakosság körében, melyet a válaszadók 94%-a az alacsony életszínvonallal, 89%-a a politikusok érdektelenségével, 86%-a korrupcióval, 85%-a a más országokban tapasztalt árakhoz viszonyított eltéréssel magyaráz. A válaszadók 65%-a ugyanakkor határozottan elutasítja az illegális kereskedelemből származó termékek vásárlását, s kétharmada fél a termékek minőségétől. A lakosság kétharmada úgy véli, hogy a helyi hatóságok, a parlament, a kormány nem tesz meg mindent az illegális kereskedelem visszaszorítása érdekében, ugyanakkor azt állítják, hogy szívesen adnák olyan politikusra voksukat, akik kiállnak ezen ügy mellett. A megkérdezettek 52%-a azt állította, hogy nincs ismerete olyan akcióról, mely az illegális kereskedelem megfékezését eredményezné.

A megkérdezettek megítélése szerint az illegális kereskedelem leginkább a dohányipari termékeket (97%), különböző javakat — pl. hamisított ruhaneműk, cipők, stb. —, (93%), alkoholt (82%) érintik. A felmérésből pontosan kiderül, hogy a román társadalom eltűri az illegális kereskedelem jelenségét, bár 2/3-uk nem vásárolna ilyen módon beszerzett terméket, azok kétes eredete miatt, s érdekes, hogy mindössze a lakosság 36%-a jelentené a hatóságoknak, ha illegális kereskedelem szemtanúja.

A tegnapi találkozón jelen voltak a szatmári parlamenterek, akik aláírták Az illegális kereskedelem elleni helyi egyezményt, ezzel támogatva az ACTIV Egyesület munkáját. Gabriel Leş PSD-s szenátor elmondta, tudatosítanunk kell, milyen veszélynek tesszük ki magunkat az illegális kereskedelem által, ugyanakkor arra is rátapintott, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni az intézmények közötti kommunikációra, illetve a lakosság hatékonyabb tájékoztatására. Ioana Bran PSD-s képviselő elmondta, az illegális kereskedelem negatívan befolyásolja a hazai termelőket, egyrészt azért, mert kevesebb terméket tudnak értékesíteni, másrészt pedig a hamisítványok rontják az eredeti termékek hírnevét. A képviselő megítélése szerint ezt a jelenséget elsősorban a fogyasztók kell megfékezzék. Romeo Nicoară PNL-s képviselő kihangsúlyozta, hogy az illegális kereskedelem gazdaságra gyakorolt negatív hatása mellett a morális problémára kellene nagyobb hangsúlyt fektetni, hogy az emberek megértsék: az állami költségvetésbe be nem folyt összeg által a fejlesztésektől is elveszik a pénzt.

Magyar Lóránd RMDSZ-es képviselő arra világított rá, hogy időnként tényleg jobb minőségűek az illegális kereskedelemből beszerzett termékek, azonban arra kell a lakosság figyelmét felhívni, hogy vásárláskor válasszák a hazai termékeket. Erdei D. István RMDSZ-es képviselő is rámutatott, hogy a külföldről behozott termékek, időnként jobb minőségűek, mint a hazai üzletek polcain levő ugyanazon árucikkek, s erre megoldást kell találni. A parlamenti képviselő ugyanakkor a hamisított termékekre is felhívta a figyelmet, mely szintén jelentős probléma hazánkban. Rus Ioan, a Szatmár Megyei Tanács alelnöke gratulált a kezdeményezéshez, ugyanakkor azt javasolta az egyesületnek, hogy nyissanak területi irodát Szatmáron, melyet lehetőségük szerint támogatnak majd. Adrian Albu Szatmárnémeti alpolgármestere elmondta, hogy globalizációról kell elsősorban beszélni, s csak aztán a csempészésről. Ez egy ördögi kör, melynek lassan a végéhez érünk, s csak akkor lehet megoldást találni rá, ha a romániai munkavállalók bére is közelít majd az EU-s átlaghoz, nemcsak a különböző termékekre kivetett adók és illetékek, melyekkel megnövelik az árucikkek árát.

Sógor Beáta