Az Iskola másként hetén izgalmas programok várták a Szatmárnémeti Református Gimnázium diákjait. A Kincskeresők riportercsapatának élménybeszámolóiból ők maguk szemezgettek.
Vetélkedők, színvonalas előadások, rendhagyó órák, kirándulások, filmvetítések, kézműves foglalkozások színesítették a Refiben az „Iskola másként” programot: a szórakozással egybekötött tanulás volt a meghatározó ezekben a napokban.
Kedden 9 órától hagyományőrző tevékenységre került sor az iskola udvarán. A Fölszállott a páva program keretén belül fellépett a bogdándi, a szárazberki, magyargéresi néptánccsoport, több diák népdalt énekelt, mesét mondott. A néptáncosok igyekeztek megosztani tudásukat a diákokkal, így azoknak lehetőségük nyílt új lépéseket megtanulni. Kivétel nélkül mindenki megfogta egymás kezét, és mosolyogva járta — szatmári, mezőségi dallamokra — a táncot, még az iskola tanárai is jókedvűen táncra perdültek. Ugyancsak kedden került sor a középiskolások körében a „Csontváry-képek Erdélyben” címmel meghirdetett vetélkedőre, melynek célja a diákok általános műveltségének fejlesztése. Az ötfős csapatok Elek Kinga informatikatanártól kapták meg a felkészüléshez szükséges anyagot. Délben a csapatok bevonultak a díszterembe, és kezdetét vette a verseny. Bár nehézségekkel indult, de a tanárok ötletesen megoldották a helyzetet (például a vetítővásznat tartó bot eltört, így annak a szerepét Vékony Gyöngyi matektanárnő töltötte be). A versenyzők beszámolója szerint érdekesebbnél érdekesebb feladatok tették próbára a diákokat.
Szerdán reggel rendhagyó osztályfőnöki órát tartott a X. A osztályfőnöke, Póti Eduárd tanár úr. „Az Iskola másként hetét fontosnak találom, így ezen a héten az osztályommal, a X. A-val kihasználjuk a lehetőségeket. Kreatív, jól működő, rendhagyó tanulási stratégiákat próbálunk elsajátítani. Ezeknek az a célja, hogy egy írott, látott vagy hallott tömbből hogyan lehet a kulcsinformációkat megkeresve, a legrövidebb úton és a legkönnyebben tanulni. Úgy gondolom, ez nagyon hasznos a diákjaimnak. Mindennap egy ismeretterjesztő filmmel indítunk, amely általában csillagászathoz és űrkutatáshoz köthető. Szerdán, azaz ma tíz katasztrófafilmet fogunk megnézni, és azokat a lehető leghitelesebb módon rekonstruálni, hogy ezáltal izgalmasan és érdekesen tanulhassanak” — foglalta össze tömören a program lényegét.
Szerda délelőtt a diákok nagy része a szakszervezetek művelődési házában magyarországi vendégművészek zenés előadását tekinthette meg. A műsor címe Házhoz megy a zenede, és a híres Bebe énekes és csapata mutatta be a 20. század könnyűzenéjének fejlődését, blues-, swing-, rock and roll-, beat-, soul-, funk-, popdallamok csendültek fel. A fiatalok nagy érdeklődéssel fogadták a már ismert dalokat, és táncra is perdültek.
Több sporteseményre is sor került. A lányok kosárlabdáztak, a fiúk természetesen fociztak. A VII. és a VIII. osztályos fiúk hétfőn fociztak. Mindenki a VIII. A osztályt tartotta esélyesnek, de nagy meglepetés érte őket, ugyanis a VII. A osztályosok már a 25. másodpercben megszerezték a vezetést.
Az ötödikesek és hatodikosok egész héten gyermekújságokkal ismerkedtek. A diákok két csoportba szerveződtek. Hétfőn Jékel Zsuzsa tanárnő csapata az informatikalaborban böngészte a 20-as évekbeli Cimbora lapszámait. Adatokat gyűjtöttek, statisztikát készítettek. A Cimbora témáiból ihletődve szerdán Czibere Zoltán tanár úr tartott előadást a jéghegyekről, majd újságkészítés marketingszemszögből témában Kótai Levente tanár úr beszélgetett a diákokkal. Szerdán Boga Ferenc tanár úr mutatott be a Cimborában is leírt kísérleteket, majd a régi hirdetésekben megjelenő egykori üzletek felkutatása következett. Csütörtökön a Cimbora történetét bemutató kiállítás előkészületeivel voltak elfoglalva a diákok, s ebben segítségükre volt a korábbi múzeumlátogatás is.
Keresztes-Szőke Erzsébet tanárnő csapata Kincskeresők címmel gyermeklapot szerkesztett a héten. Miután megbeszélték a lap célkitűzéseit, elosztották a feladatokat, s hozzáláttak a munkához. Zenehallgatás közben irodalmi alkotásokat, rajzokat, keresztrejtvényt készítettek. Néhányan terepre indultak, hogy a hét eseményeiről tudósítsanak, az olvasószerkesztők mérlegeltek, javítottak, néhányan műfordításon dolgoztak. Csütörtök délelőtt volt a lapzárta, ezt követően a diákok többsége a kiállításon dolgozott.
Mindkét csapat ellátogatott a Szatmári Friss Újság szerkesztőségébe, ahol Elek Anikó főszerkesztőnő beszélt az újságírás alapjairól, az újságíró feladatairól. A Kincskeresők csapata köszönetet mond Sándor Erzsébet tanárnőnek, aki egész héten együtt volt a gyerekekkel, értékes tanácsokkal látta el őket.
„Számunkra a hét első napja sok kacagással kezdődött. Gondolkoztunk, szavaztunk és zenét hallgattunk. Végre egy olyan nap, amikor nem kötelező magunk elé nézni és csak csendben maradni. És az egész hét így telt! Kedden beszámoltam naplómnak egy emlékezetes napomról, a Szatmári Friss Újság tanított minket két óra keretében, majd tanácskozást tartottunk. Jobb volt, mint amire számítottunk.” (Szabó Bence)
„Én a némettanárnő csapatával dolgoztam, eléggé izgalmas volt. Amikor felmentünk az infólaborba, akkor már gondoltam, hogy jó lesz. Fontos dolgokat írtunk ki az 1900-as években megjelent Cimbora gyerekújságból. A szerda volt a kedvencem. Elmentünk a Szatmári Friss Újság szerkesztőségbe, ahol megtudtunk minden apróságot az újságírásról, én is elég sokat érdeklődtem. A múzeumba is elmentünk. Rengeteg fényképet készítettem a kiállításról. És sok régiséget ismertem meg.” (Császár Gergő)