Szatmárnémeti

Működnek az online pénztárgépek

Évek óta várat magára az online kasszagép-rendszer: az államnak kedvez, de a magánok fizetik meg az árát / Fotó: bitpress.ro
2021.05.31 - 15:00

Kemény dió volt sokáig az országos adóügynökségnek (ANAF) a bolti pénztárgépek online rendszerbe való beillesztése, évek teltek el, míg be tudták üzemelni az ország összes pénztárgépét nyomon követő online rendszert. Hivatalos információnk is lesz arról, milyen százalékban vannak már jelen a terminálok ebben a hálózatban és hogyan működik ez az egész, de amíg a válaszokat az ANAF-nak feltett kérdéseinkre megkapjuk, szatmári szakmabelieket kérdeztünk a jelenségről.

SIM-kártya

Hogy hogyan működik az lehet kérdés, de hogy mi a célja az internetre vitt pénztárgépeknek, azt mindenki tudja: valós időben rálátni az adószedőknek arra, van-e használva a pénztárgép vásárláskor, azaz bevallja-e a kereskedő az árucikkek árát terhelő TVA-t, vagy feketén dolgozik.
Az interneten keresztül az ANAF szervereivel kommunikáló pénztárgépben mobiltelefonos SIM-kártya oldja meg az adatforgalmat, a legegyszerűbb, GPRS mobilhálózaton keresztül. Ilyen már van a már korábban kötelező módon használatba állított kasszagépben, vagy ilyen fog belekerülni, lényeg, hogy nem a boltosnak kell ezt megvennie. A pénztárgép-rendszert kidolgozó programozó cégek és az importőrök az Orange szolgáltatóval szerződtek, ez a cég biztosítja a hálózatot. Amennyiben a pénztárgép olyan helyen üzemel, ahol még GPRS szintű mobilhálózat-lefedettség sincs, nyilatkozatban kell értesítenie a kereskedőnek az ANAF-ot, amelyik elmondja majd azt is, hogy ilyen esetben mi a teendő.

Napi zárás után

Jelenleg úgy működik az online pénztárgép-rendszer, hogy amikor a kereskedő elvégzi a napi zárási műveletet, akkor lép fel a gép a hálózatra és küldi el az ANAF-nak az adatokat, majd rövid, pénztárszalagra írt üzenetben értesíti a boltost, hogy az adattovábbítás megtörtént. Ez nagyjából így is fog maradni, a valós idejű pénztárgépfigyeléshez akkor fognak az adófizetők folyamodni, ha ellenőrizni akarnak egy céget, a pénztérgépbe beütött összegeket és a tételek számát akár a bolt előtt egy táblagépen vagy okostelefonon is meg tudják nézni. Ha nagy a jövés-menés az illető boltban, de a pénztárgép nyugták száma nem aránylik a vásárlók számához, indokolt lesz komolyabban érdeklődniük az illető bolt bevételei iránt.

Újabb költségek

A pénzforgalom pontosabb ellenőrzésével nincs is semmi baj, a kereskedőn kívül mindenki számára jobb, ha a vevő által kifizetett TVA az államkasszába jut, a gond ott van, hogy az állami büdzsének kedvező rendszer a versenyszféra büdzséjét terheli. Mióta már csak online kasszagépet lehet használni, kötelező módon egy mintegy 250 lejes éves szervizdíj fizetendő ez után, akár vannak problémák a pénztárgéppel, akár nincsenek. Most ehhez további évi mintegy 220 lejes további költség társul a SIM-kártya használat miatt, ilyen tarifa lett ebben kialkudva az adatforgalmat biztosító szolgáltatóval. Kis cégeknél, lakótelepi kisboltoknál ez probléma — nem beszélve az intelligens pénztárgépek borsos áráról —, a kereskedők szerint az állam kellene fizesse a rendszer fenntartásának költségeit, nem ezeket is a versenyszféra nyakába varrni.

Princz Csaba

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Márton napján pihen az ANAF

Ha az adóellenőrök nem is, de az adóügynökség szervere le fog állni november 11-én, karbantartás miatt.
Szatmárnémeti

Jelenléti oktatás, néhány kivétellel

Fizikai jelenléttel zajlik jövő héten az oktatás, kivételt csak azok az oktatási intézmények képeznek, ahol SARS-CoV-2-fertőzés miatt online oktatásra kényszerülnek az osztályok — közölte Andrei Baciu egészségügyi államtitkár.
Belföld

Március elsejétől csak a Privát Virtuális Téren keresztül benyújtott adófizetői dokumentumokat veszi figyelembe az adóhatóság

A gazdasági tevékenységet folytató adófizetők március elsejétől csak a Privát Virtuális Téren (SVP) keresztül nyújthatnak be kérelmeket, okmányokat és bármilyen más iratot az Országos Adóhatósághoz (ANAF).