Helyi érték

Muhi Miklós: Az isteni részecske

2016.08.06 - 17:35

Egy újabb szatmári szerző kötetével gazdagodott Szatmár megye közéleti irodalma. Muhi Miklós könyve viszont olyan gondolatokat tartalmaz, amelyek nem csak a térségben élők, hanem a világ bármelyik táján élő olvasó számára elgondolkodtatóak, figyelemfelkeltőek.

Muhi Miklós neve nem ismeretlen a szatmáriak számára, hiszen évtizedeken keresztül tanított fizikát az Unio iskolában, a Gábor Dénes Főiskolán, illetve a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban, utóbbi igazgatójaként ment néhány éve nyugdíjba. Arról már kevesebben tudnak, hogy esszéi, jegyzetei, tudománynépszerűsítő írásai is jelentek meg a nyomtatott és elektronikus sajtóban, mert fontos volt számára ez a közlésforma is. Szatmáron a Muhi név elsősorban képzőművészeket, rajztanárokat, írókat juttat eszünkbe, csak a szűk családi körben tudják, hogy a szerző nagyapja a múlt századfordulón olyan, fizikához kapcsolódó kutatásokat, kísérleteket végzett, amelyek iránt az MTA munkatársai is érdeklődtek.

Nemrég megjelent, mindössze 130 oldalas kötete címe Az isteni részecske. A könyv négy jól elkülönülő és mégis összefüggő fejezetet tartalmaz, amelyek lényegében tükrei, kivonatai annak a gazdag életútnak, amelyet a szerző a tudományos kutatás alapelveit, az objektív igazságot messzemenően tisztelő fizikatanárként, szatmári polgárként, családapaként tapasztalt. Ezek a következők: Közéleti zsörtölődések, Tanügy, Rólunk, Tudománynépszerűsítő írások.

Könnyedség, derű, olykor humoros keretbe foglalt, de tárgyilagos, könyörtelen igazmondás jellemzi Muhi Miklós élet- és világszemléletét. Világos, közérthető példák segítségével, szinte észrevétlenül vezeti be az érdeklődőt egy olyan filozofikus, tartós rendszerré nemesített világszemléletbe, amelyben semmi sem véletlen, esetleges. Közvetítésével közelebb kerülünk a legkisebb részecskéknek, tárgyi valóságunk építőelemeinek világához, és innen indulva az időben és térben végtelen mindenséghez is.

Olyan sokszor hallott, de a nagy többség számára homályos fogalmakat tisztáz, mint a fraktálok, a fekete lyuk vagy a Higgs-bozonok („isteni” részecskék), és ezzel párhuzamosan mellesleg utal arra is, hogy az ilyen és ehhez hasonló alapkutatásoknak köszönhetjük harmadik évezredünk elektronikai csodáit, amelyek olyan magától értetődő természetességgel váltak életünk részeivé, mintha időtlen idők óta útitársaink lennének.

A fentiek és a szellemi, technikai kultúra egészének kapcsán azokról a túlélési stratégiákról is értekezik, amelyeknek a létünket, megmaradásunkat köszönhetjük. A hangvétel közérthetősége, direktsége megítélésem szerint elsősorban a szerző hivatásából fakad. Egy tanárnak mindig, minden körülmények között kötelessége tisztán, világosan, közérthetően fogalmaznia, a ködösítés, mellébeszélés, félrevezetés egészen más területek képviselőinek eszköze, fegyvere.

Azt csak a szakmabeliek sejthetik, hogy az itt olvasható tudományos, illetve ismeretterjesztő írások számos eredeti, egyedi elgondolást és nézőpontot tartalmaznak, olyanokat, amelyekről eddig más forrásokból nem értesülhettünk, és lényegében ez ennek a kiadványnak a legnagyobb értéke, erénye.

Szatmárnémeti nemzetiségi kultúrájának különleges és a nagyközönség érdeklődésére számot tartó megvalósítása ez a külsejében is egyedi megjelenésű kötet, amelynek a borítóját és illusztrációit Muhi Sándor készítette, és a szatmári Baraprest, valamint a Retro Babám könyvüzletben kapható.

Elek György