Belföld

Mugur Isărescu: a lej erősödése időszakos, 'nyári' jelenség

2021.08.09 - 13:48

A Román Nemzeti Bank (BNR) vezetője szerint a lej erősödése időszakos, 'nyári' jelenség. Magyarázata szerinte az, hogy idén jó volt a gabonatermés, amiből a kereskedők nagy mennyiséget vásárolnak fel. Ehhez lejre van szükségük, ezért valutát adnak el. 'Ez növelte az eurókínálatot a pénzpiacon' - mondta Isărescu.

A kormányzó emlékeztetett, hogy jelenleg a valutaváltók a korábbi gyakorlattól eltérően a BNR hivatalos árfolyama alatti áron kínálják az eurót. 'Nem tudom, meddig tart a lej erősödése, de bizonyítja, hogy mennyire kockázatosak azok a prognózisok, amelyek szerint az árfolyam maholnap eléri az 5 lejt. Mi az infláció féken tartásában vagyunk érdekeltek' - jelentette ki Isărescu.

A román fizetőeszköz hétfőn erősödött az euróhoz képest. A BNR hétfői árfolyama szerint egy euró 4,9131 lejt ért, 0,14 banival (0,03 százalékkal) kevesebbet, mint az előző hivatalos árfolyamon.
AGERPRES

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Hat lejes euró? A BNR nem bocsátkozik jóslásokba

A Román Nemzeti Bank szóvivője szerint a következő időszakban mindkét irányba elmozdulhat a lej-euró árfolyam.
Belföld

5,1 lejig drágult az euró

Legutóbb akkor volt ennyi, amikor 2025 májusában az AUR elnökjelöltje megnyerte az első választási fordulót.
Szatmár megye

Simion-pánik: Átlépte az euró ára az 5 lejt

Valutapiacon, tőzsdén is pánikot okozott a Simion – győzelem.