Megint napirenden van Szatmárnémetiben a harmadik híd ügye, de Magyar Lóránd parlamenti képviselő szerint itt most nem kampányígéretről és ködösítésről van szó, tényleg jó irányt vett az ügy.
Számtalanszor hitegették már az elmúlt években a szatmárnémeti közvéleményt a harmadik híd építésének hírével, mindenféle stádiumában volt már az előkészítői folyamat. Most ott tartunk, hogy a helyi fejlesztési ügyekben is illetékes fejlesztési minisztériumi tárcavezető aláírta a pénzalapok leosztásáról szóló rendeletet, aminek következtében az égig ugrottak a szatmári politikusok és 2020-ra befejezett hídról beszélnek. Magyar Lóránd (RMDSZ) parlamenti képviselőt faggattuk arról, hogy mennyire bír valós értékkel is a pénteken aláírt miniszteri rendelet, lehet-e még akadálya a hídépítésnek, lesz-e egyáltalán pénz erre, hiszen hiába az erőfeszítés és a szándék, ha nem lesz meg a szükséges finanszírozás, nincs kivitelező, amelyik nekiállna hidat építeni. A képviselő válaszolt arra a kérdésre is, hogy mi változott a politikában és a közigazgatásban az utóbbi időben olyan irányba, amelyik kedvezően hatott a híd ügyére.
— Pénteken azt írta alá Sevill Shhaideh miniszter asszony, hogy a Ştrandului utcai híd a helyi fejlesztési program (PNDL) költségvetéséből finanszírozásban részesül — magyarázta Magyar. — Ez nem azt jelenti, hogy jövőre a hídépítéshez szükséges 81 millió lejt a program számlájáról a városéra utalják, hanem azt, hogy a féléves vagy éves szakaszokra felosztott építkezés ugyanilyen szakaszosan lesz kifizetve, tehát 2018-ban a húsz százaléka, 2019-ben a következő harminc százaléka, 2020-ban pedig a fennmaradó részösszeg, annak függvényében, hogy milyen határidőkről rendelkezik a város és a kivitelező között kötött szerződés. A PNDL-nek minden évben megszabott költségvetése van, a szatmári parlamenterek munkája nem ért véget, rajta kell lenniük azon, hogy a 2018-as költségvetésből kiutalt összegek a szatmárnémeti híd építőjéhez is eljussanak és napi kapcsolatra lesz szükség a szatmárnémeti városvezetés és a minisztérium, meg a PNDL-nél dolgozók között — mutatott rá a képviselő.
Az ügyben a következő lépés, hogy Bukarestben a miniszter aláírja a finanszírozási szerződést — ha ez megtörténik, semmilyen akadály nem állhat a híd megvalósulásának útjába —, és hogy Szatmárnémetiben elkészüljön a híd műszaki terve, amit július végére ígér a polgármester. Ezután a kormány határozatot kell hozzon a kisajátítások megkezdésére (hét érintett tulajdonról van szó), végére kell érni a közbeszerzési eljárásnak, meg kell kötni a kivitelezővel a szerződést, jelenlegi becslések szerint 2018 nyarán kezdődhet az érdemi, szemmel is látható munka a folyóparton. Új megyevezetésre és új városvezetésre volt szükség ahhoz, hogy a megvalósulás irányába induljon el a harmadik szatmárnémeti híd ügye és feltétlenül szükség volt az RMDSZ és a PSD között létrejött parlamenti együttműködésre is, árulta el Magyar.
Princz Csaba