Bár általában az április 1-jét tartják a bolondok napjának, idén egyelőre a februári hónap – legalábbis időjárás szempontjából – bizonyul bolondosnak. A rügyező fák, napsütés és szokatlan mennyiségű csapadék mellett a változó hőmérséklet az, ami igencsak sok embernél – és a természetnél is – felfordulást okoz.
Miközben térségünkben múlt héten még a madárcsicsergéses tavaszt vártuk, az elmúlt két napban azt tapasztalhattuk, hogy a madarak énekét nem meleg és napsütés, hanem havas eső és szél tarkítja.
A hónap elején, igazi kemény télhez illő -30 °C-os hőmérséklettel köszöntött be a február egy-egy térségben, voltak azonban olyan helyek is, ahol 23 °C fölött volt a hőmérséklet a hónap folyamán.
Ez a különös február azonban nem csak az ingadozó hőmérséklet miatt más, hanem azért, mert egyazon időben mintha más-más évszakok lennének az ország különböző pontjain. Az országos meteorológiai szolgálat (ANM) szerint vasárnap délben Moldva és Erdély több részén havazott, míg délen 23 fok felett is volt a hőmérséklet.
Turnu Măgurelen például +23,3, Becheten pedig +23,2 Celsius-fokot mértek – ezeken a településeken januárban is mértek +22 fokot – , míg Zimniceában és Caracalban +22,3, Alexandriában pedig +22 Celsius-fok volt a hőmérséklet február 26-án.
Ezzel szemben Moldvában és Erdélyben téliesen havazott és hóréteg is formálódott: vasárnap estére Suceaván 9 cm, Radócon 8 cm, Poiana Stampeiben 19 cm, Németvásáron (Târgu Neamț) 9 cm, Kolozsváron 2 cm, Dicsőszentmátonban pedig 5 cm hónak örülhettek az emberek. A legmagasabb nappali hőmérsékletet Suceaván és Radócon (+0,6 °C), Resicabányán és Világoson (+0,8 °C) mérték. A leghidegebb a Vigyázó-csúcs 1800 méterén lévő meteorológiai állomáson volt, -6,7 °C .
A legmelegebb és leghidegebb hely között tehát vasárnap délben közel 30 Celsius -fokos különbség volt Romániában
Február az év egyetlen olyan hónapja, amelyben az abszolút csúcshőmérsékleti rekordot két meteorológiai állomás tartja: +26 °C Pătârlagele (2016) és Medgidia (1995).
Szabó Beatrix