Szatmárnémeti

Most akkor drága vagy nem?!

Szombati sorban állás Szatmárnémetiben, a Károlyi úti Petrom kútnál. Egy töltőfejjel bajok voltak, de a többi működött Fotó: A szerző felvétele
2022.07.06 - 13:00
Szatmárnémetiben az autósok könnyedén veszik az üzemanyagár-drágulást. A forgalom semmit nem csökkent, a kutaknál a várakozási idő nőtt. Vagy a pénz nem akadály, vagy az 50 bani jelent sokat.

A szokásos a nyári csúcsforgalom a városokban, nem az az augusztusi, vendégmunkásokkal megtűzdelt fajta, hanem az egyébként is itt járó, szatmári autókkal meg a tranzittal teli. A megszokottnál több autó van a benzinkutaknál, néhol még sor is van. Várakozni kellett a hétvégén több töltőállomásnál is — de főleg a Petrom kutakra volt ez jellemző. Nem többórás várakozásról van szó, de az üzemanyagár-krízis előtt az ember behajtott a kútra, egyenesen a töltőfejhez állt, tankolt és továbbment. A hét bármelyik napján így volt ez, nem volt kivétel. A hétvégén azonban néhány autós sor volt több benzinkútnál is, például a Károlyi úti Petromnál, a Solidarităţii parki Petromnál, a Batizi úti Petromnál és a sárközújlaki Petromnál is. Miért? Hogyan? Nagyon sokat drágult a benzin és a gázolaj, a 2020-as árakhoz képest kétszer annyiba kerülnek most az üzemanyagok, az év eleji árakhoz képest 50 százalékos a drágulás.

Az ár nagy, a segítség kicsi?

Az autósok sokallják a nyolc lej feletti benzinárat, a kilenc lejnél is drágább gázolajat. Keveslik a literenkénti 50 banis visszatérítést, amit július elsejétől alkalmaznak a kutak. Drága az üzemanyag, mégis ugyanakkora a közlekedés a városban, és több a tankolni érkező autós, mint amennyi a drágulás előtt volt. Most akkor drága a benzin, drága a gázolaj, vagy nem drága? Miért nem csökken az autós forgalom, miért nincs kevesebb tankoló? Mindenki az 50 banis kompenzálást várta, július elseje előtt nem tankolt, és most tölti fel, amit a múlt héten elmulasztott? Mindegy, mennyi az üzemanyagnak az ára, a szatmáriak nem hagynak fel az autózással, nem tudnak autó nélkül közlekedni, vagy nem akarnak? Mindegy, mennyi az üzemanyag, ugyanannyi van elégetve? Mindenki csak a legszükségesebbeket járta el autóval eddig is, nincs már hová észszerűsíteni a szolgálati meg a családi közlekedést? Mi nem tudtuk kideríteni, hogy a magas üzemanyagárak hogyhogy nem vezettek fogyasztáscsökkenéshez, kisebb autóhasználathoz. Aki tudja, írja meg nekünk, vagy üzenje meg!

Princz Csaba