Belföld

Mosolyogjunk önbizalommal!

2020.03.24 - 16:48

„Mosolyogj önbizalommal! Orális egészséget mindenkinek!” mottóval indított kampányt ebben a hónapban az Egészségügyi Minisztérium Romániában azzal a céllal, hogy a gyermekek és felnőttek figyelmét egyaránt felhívja arra, milyen fontos a száj higiéniája és az ép fogazat.

Míg az állat számára a funkcióképes fogazat életfeltétel, addig a civilizált ember fogazata már nem létfontosságú. Míg a vadon élő állat fogazatának megrokkanása után szükségszerűen elpusztul, addig az ember pótolni tudja elvesztett fogait, vagy éppen megélhet fogatlanul is.

Az egészséges fogazat a mai ember számára sajnos már nem jelent túl nagy értéket. Az ép fogazat igazi értékrendjének helyreállításáról, elfogadtatásáról azonban nem mondhatunk le, hiszen a gondozott, hibátlan fogsor számos vonatkozásban nagy jelentőségű.

A minisztérium és az Országos Statisztikai Intézet közös mérései szerint a lakosság 70 százalékának kevesebb mint 20 természetes foga van, 25 százalékuk részleges protézissel rendelkezik. A lakosságnak mindössze a 18 százaléka mossa napi kétszer vagy gyakrabban a fogát, 33,7 százalékuk kevesebb mint két percet szán erre, és csupán a romániaiak 33,6 százaléka mos fogat legtöbb 15 perccel étkezés után.

A felmérés szerint a lakosság 70,2 százalékának soha nem mutatták meg, hogyan kell helyesen fogat mosni. Vannak, akik csak fogkefével mosnak fogat (a válaszadók 24,7 százaléka), 57,3 százalék viszont fluortartalmú fogkrémet is használ.

A lakosság elég nagy aránya, 48,7 százaléka hiszi azt, hogy elegendő rágógumit rágnia ahhoz, hogy megfelelő legyen a szájhigiéniája, 24,9 százalék pedig fogvájót használ erre a célra.

A megkérdezettek 27,6 százaléka nyilatkozta azt, hogy az elmúlt egy évben nem volt fogászati problémája, 15,9 százalék ellenben évente kétszer részt vesz fogászati kontrollvizsgálaton.

Ami a fogakat és a szájhigiéniát romboló élelmiszereket és káros szenvedélyeket illeti, a felmért lakosok 50,4 százaléka nem fogyaszt napi rendszerességgel édességet, 53,4 százalék nem fogyaszt szénsavas, édes üdítőket sem, 61,3 százalék nem iszik rendszeresen alkoholt, 20,1 százalék pedig nem dohányzik.