Szatmárnémeti

Monográfia képekben

2019.11.07 - 09:02

A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont kiállítótermében nyílt meg tegnap Kovács Emil Lajos egyéni tárlata, melynek anyaga azokból a képekből lett összeválogatva, amelyek az elmúlt évek során Hadadon megrendezett alkotótáborokban készültek.

Enyedi István, a forrásközpont referense bemutatta a festőt, majd ismertette, hogy olyan alkotásokat tekinthetnek meg az érdeklődők, amelyek egyéni látásmódokat fejeznek ki. Hadad egy olyan község, amelyik elveszítette az identitását, lakóinak száma folyamatosan csökken, előbb a templomok kezdtek el kiürülni, majd a községhez tartozó települések. Az emberhiány a képeken is látható, de a megörökített házak, tájak dokumentumok maradnak, hogy ilyen volt valaha Hadad. Súlyos értékválságban élünk — hangsúlyozta Enyedi —, nem lehet előre látni, hogy van-e remény a pusztulás elkerülésére.

Balogh Ferenc, Hadad község polgármestere bemutatta a községet. Beszélt arról, hogy milyen nagy mértékben csökken a lakosság száma. A németek Németországba telepedtek, a felújított evangélikus templomuk már-már magára marad. Ugyanígy csökken a magyarság száma is, de vannak látható jelei annak is, hogy fiatalok visszatérnek, és biztató jel, hogy vannak, akik vállalkozásba kezdenek itt. Hadad egykoron térségközpont volt, híres vásárát nagyon sokan látogatták, hiszen itt cseréltek gazdát azok a termékek, amiket helyi iparosok készítettek. A polgármester elmondta, hogy örül annak, hogy Hadadon sikerült megrendezni az alkotótáborokat, hiszen az ott készült festmények és grafikák sok helyre eljutottak, és felcsigázták nagyon sok ember kíváncsiságát, hogy elmenjenek Hadadra, és megnézzék, milyen is valójában.

Kovács Emil Lajos arról beszélt, hogy mennyire fontos számára azon tájak megörökítése, amelyek sokak számára a szülőföldet, az otthont és a hazát jelentik, amihez ragaszkodnak, azok pedig, akik valamilyen ok miatt elhagyták azt, folyton visszavágynak oda, hiszen beleépült a lelkükbe és a szívükbe.

A kiállításon nagy számban megjelent érdeklődők kérdéseket tettek fel, többen az alkotótábor folytatását sürgették.

Elek György