Szatmárnémeti

Mongol jurta és nemez mesetakaró áll a borókás táborok középpontjában

2024.07.16 - 19:11

Sokan ismerik a vándorló nomádok, jellemzően a közép-ázsiai és ke­let-szibériai nomád török és mongol népek favázra épített kerek nemez­sátrát, amely a honfoglalás kori magyarok otthonául is szolgált, a jurtát — és olyanok is szép számmal akadnak, akik szívesen látnának udvarukon, kertjükben egy saját jurtát.

Nos, a Borókagyökér Egyesület július 21-én, vasárnap kezdődő, hatnapos táborában Keresztes Zoltán fafaragó vezetésével megtanulhatják, hogy kell elkészíteni a mongol jurta faszerkezetét: keregerács, tündök, ajtótok, tetőléc, istenfa. S hogy mit is jelentenek ezek a megnevezések? A jurta kör alakban felállított rácsos fala, a kerege – amely állati inakkal összefogott falécrács táblákból állt – tartotta a körülbelül tetőléc keresztmetszetű lécekkel középre igazított kör alakú, úgynevezett tündököt, amit építéskor az istenfának nevezett villás alakú rúd tartott. A kerege köré szorosra feszített kötél biztosította, hogy a jurta az istenfa kivétele után nem rogyott össze. A vándorló nomádok hite szerint a jurta küszöbére tilos volt lépni, mert a küszöb alatt alvó házi istenek (szellemek) felébredtek és bajt hoztak a családra. 

hirek/2024/07-julius/bt2.jpg

 A bejáratot egy szőnyegajtó takarta, amely rendszerint nemezből készült — az ugyancsak július 21-én kezdődő, szintén hatnapos nemeztáborban pedig Perényi Aba Ákos oktatásával ezt a nemez mesetakarót készítik el az érdeklődők, illetve a jurtába való egyéb nemeztárgyakat, és természetesen saját maga számára mindenki olyan darabot, amit szeretne.

Előbbi foglalkozás ellenértéke 700 lej, utóbbié 650, az összegek mindkét esetben az alapanyagot, a szállást és az étkezést foglalják magukban.
Érdeklődni és jelentkezni a +40729677930-as telefonszámon lehet.

Szabó Kinga Mária 

SZÓLJON HOZZÁ FACEBOOKON!