Szatmárnémeti

Módosult a fegyvertartási törvény

2016.01.16 - 16:00

A pszichológusoknak kötelező jelenteniük a rendőrségen, ha valaki elbukja az alkalmassági vizsgát, fegyvergyűjteményt is lehet tartani és szabályozva lett a birtokolható tölténymennyiség is.

Január 15-én léptek életben a fegyvertartást és fegyverviselést szabályozó törvény módosításai — figyelmezteti az érintetteket a rendőrség és a belügyminisztérium, nem csak közleményben, hanem hivatalos honlapjaikon és a közösségi portálokon is. Országszerte ez több mint 200 000, Szatmár megyében pedig 1 805 magánszemélyt érint — tudtuk meg a megyei rendőr-kapitányságtól, ahonnan 757-en igényeltek nem halált okozó, 1 048-an pedig halál okozására is alkalmas lőfegyver-viselési engedélyt.

A biztonsági szabályok és intézkedések szigorú követelményeivel legtöbbször azt igyekeznek kiküszöbölni, hogy ezek a veszélyes eszközök avatatlan, esetleg gonosz kezekbe kerüljenek. Romániában eddig sem volt egyszerű fegyvertartási engedélyt szerezni — például alaposan meg kell indokolni, miért is szándékozik valaki fegyvert tartani, és meghatározott időszakonként (ötévenként) kötelező megismételni a pszichológiavizsgát, amely nélkül meg sem szerezhető az engedély. A törvénymódosítások egyike pedig épp ezen vizsgálatokhoz kapcsolódik, ugyanis most már a pszichológusoknak kötelező módon jelenteniük kell a rendőrségen, ha valaki elbukja az alkalmassági vizsgát (vagy átment ugyan rajta, ám a szakember mégis úgy látja, az érintett személy kezébe valamilyen okból mégsem való semmiféle lőfegyver). Ezzel azt szeretnék kiküszöbölni, hogy a sikertelen vizsgázó bizonyos idő múltán egy másik pszichológusnál próbálja megszerezni az alkalmassági szakigazolást. Ugyanakkor ezentúl a rendőröknek is jogukban áll azonnali pszichológiai felmérésre küldeni a fegyvertartót, ha az valamilyen szempontból gyanússá válik számukra, s ha nem hajlandó erre, azonnali hatállyal visszavonják fegyvertartási engedélyét, illetve le is foglalhatják a tulajdonában lévő fegyvereket.

A másik fontos módosítás a fegyvergyűjtőkre vonatkozik: ezentúl tarthatnak gyűjtemény összeállítása céljából lőfegyvereket — természetesen golyók/lövedékek nélkül. Szabályozva lett ugyanakkor az a maximális golyó/lövedékmennyiség, amelyet a különböző típusú lőfegyverek tulajdonosai birtokolhatnak — őrző- és védőfegyvereknél 50 töltény és 50, lövedék nélküli töltény kaliberekként; vadászfegyverek esetében 300 töltény kaliberekként, minden egyes, az engedélyben szereplő fegyverre; tir-puskák esetében pedig 1000 lövedék minden egyes, az engedélyben szereplő fegyverre. Az őrző- és védőfegyverek tulajdonosai legtöbb 12 töltényt vihetnek magukkal, ha elhagyják a viselési engedélyben feltüntetett lakcímet/székhelyet; a nem halálos, önvédelmi fegyverek tulajdonosai pedig legtöbb 25 töltényt szerezhetnek be és birtokolhatnak fegyverenként. „Éles” lövedékű kézifegyvert Romániában továbbra is csak a hatóságok vagy az erre külön engedéllyel rendelkező szervek használhatnak: az igazságszolgáltatás nem operatív képviselői (bírók, ügyészek), fegyver-, lövedék- és pénzszállítók (vagy egyéb értéktárgy-futárok) és nem forgalmazhatja a kereskedelemben senki az ilyen fegyvereket.