Kizárólag a tüneteket mutató személyeken végzik el a koronavírus-tesztet ezentúl az olasz hatóságok. Tizenketten veszítették életüket, elérte a négyszázat a fertőzöttek száma az olasz polgári védelmi hatóság vezetője Angelo Borrelli szerda esti adatai szerint.
A halottak továbbra is 70 év körüli vagy ennél sokkal idősebb személyek, akiket más betegség miatt is kezeltek. Kilencen a gócövezetnek számító Lombardia tartományban hunytak el, ketten a második legtöbb fertőzöttet számoló Venetóban, az utolsó beteg pedig a szomszédos Emilia Romagnában halt meg, de a vesztegzáras lombardiai térségből érkezett.
A fertőzöttekből is több mint 250-t Lombardiában regisztrálták, ahol hat kiskorú is megbetegedett, de állapotuk nem ad okot aggodalomra. A legkisebb beteg egy 4 éves kislány. Betegeket tíz olasz tartomány jelentett: Lombardián kívül Veneto, Emilia Romagna, Piemont, Liguria, Toszkána, Marche, Trentino, Szicília, Lazio. Utóbbiban három fertőzött volt: egy Kínából visszatért fiatalember, aki már meggyógyult, valamint meggyógyult az a kínai turista házaspár is, akiket elsőként január 28-án szállítottak kórházba egy római szállodából. Toszkánában ketten fertőzöttek, köztük egy Távol-Keletről visszatért olasz férfi. A szicíliai Palermóból három esetet jelentettek, az első fertőzött egy lombardiai turista volt. Lombardia egyik kórházában egy fertőzött nő gyermeket szült, aki tünetmentes. Angelo Borrelli hangsúlyozta, hogy a fertőzöttek fele nem szorul kórházi kezelésre. Öt betegből négy enyhe tüneteket mutat - jelentette ki. Kifejtette, hogy Olaszországban január 31-től mintegy 3 millió utast ellenőriztek testhőméréssel csak a repülőtereken.
Az olasz egészségügyi hatóságok bejelentették, hogy módosítják a koronavírus-teszteket: eddig fertőzött személy esetén, mindenkit teszteltek, aki kapcsolatba került vele. Ezentúl azonban csak a tüneteket mutató személyeken végzik el a tesztet, ami az esetek számának lassulásához vezethet. A hatóságok elismerték, hogy nem egységes és téves kommunikációt követtek, ami felesleges pánikkeltéshez vezetett. Giuseppe Conte miniszterelnök példaként az élelmiszerüzletek megrohamozását említette Olaszországnak a gócpontoktól távoli részein is, ami szerinte teljesen indokolatlan. A kormányfő a hangulat tompítására kérte a sajtót. Hangoztatta, hogy Olaszország bizonyította, hogy tüzetesen ellenőrzi a fertőzés terjedését, és azonnali és "drákói" intézkedésekkel lépett fel. Giuseppe Conte nem titkolta viszont, hogy az új koronavírus-fertőzés azonnali és hosszú távú gazdasági következményeitől tart.
Giuseppe Sala milánói polgármester közösségi oldalán a városi múzeumok újranyitását kérte a kulturális minisztertől. Lombardia "fővárosában" szerdán eltörölték a presszók este hat órás zárásának korábbi elrendelését is. Észak-Olaszországban mintegy 4 millió tanuló nem jár iskolába az oktatás leállítása miatt, a milánói Volta gimnázium igazgatója nyílt levélben kérte a diákokat, olvassanak világirodalmat, amely segít az ilyen nehéz pillanatokban. Egész Olaszországban több mint 7 ezer koncertet, kulturális eseményt, vásárt, konferenciát mondtak le eddig. A Vatikán lezárta a katakombákat, mivel az ókori földalatti keresztény temetőkben a nedvesség miatt a vírus könnyebben terjedhet.
Giuseppe Conte korábban a fertőzés terjedésének egyik kiindulópontjaként a vesztegzár lombardiai térségében található Codogno kórházát jelölte meg, ahol a miniszterelnök szerint az első koronavírus-tünetekkel jelentkező betegeket nem ellenőrizték időben. Lombardia kormányzója cáfolta és elutasította a vádakat, hangsúlyozva, hogy a kórházban tiszteletben tartották az előírt protokollt. Ezzel egy időben az olasz csendőrség közegészségügyért felelős egysége vizsgálatot indított Codogno kórházában. Az eddig közölt információk szerint a kórház a megjelölt 30 óra helyett, ennél lassabban végezte el a koronavírus-tesztet azon az első fertőzötten, aki február 19-én tünetekkel jelentkezett: a 38 éves férfi tucatnyi embert fertőzött meg, többek közt a kórház orvosait és többi betegét. A feltételezések szerint ez az első számú beteg okozta a járvány terjedését a lombardiai vesztegzár területén. A vesztegzár alatti Lodi ügyészsége is vizsgálatot indított.
A beteg nélküli Marche tartomány leállította az oktatást a római kormány tiltakozása ellenére. Idegenforgalmi adatok szerint már 70 százalékot zuhant az olaszországi be- és kiutazási foglalások száma. Az MSC olasz hajózási társaság közölte, hogy egyik óceánjáróját két Karib-szigeti kikötőbe se engedték be. Nello Musumeci szicíliai kormányzó közölte, nem engedi kikötni a migránsokat szállító hajókat a szigeten, csak akkor, ha az érkezők két hetet karanténban töltenek a hajón, leszállás nélkül.
MTI