Nagykároly

Módosítaná a szemétszállítás feltételeit Kovács

2017.03.07 - 11:42

A szelektív hulladékgyűjtésre és a megtermelt szemét mennyisége utáni fizetésre való áttérést szeretné elérni a jövőben Nagykárolyban a szemétszállító vállalatnál Kovács Jenő polgármester.

 

A Florisal szemétszállító vállalat Szatmárnémeti után Nagykárolyban is emelné a havi díjszabásait. A helyi tanács soron következő ülésén tárgyalja majd a kérdést.

„Nem a Florisal akar árat emelni, talán ez a pontosabb megállapítás — bár távol álljon tőlem, hogy védjem a Florisal céget. Az emelés oka az, hogy Románia megígérte, hogy minden évben fokozatosan csökkenti a háztartási hulladék mennyiségét, azonban ezt a vállalást nem sikerült teljesítenie. Van egy 2005-ös sürgősségi határozat, mely szerint a környezetvédelmi alapból ez év január elsejétől nyolcvan lej plusz áfa összeget kell fizetni tonnánként környezetvédelmi adó gyanánt. Erre az összegre még a megyei tanács is rátett egy plusz összeget, mivel fejleszteni akarja a megyei szemétlerakatot. Bár mi még helyi szinten nem döntöttünk az emelés mértékéről és tényéről sem, a következő tanácsülésre elő fogom készíteni a határozattervezetet. Én úgy gondolom, ennek a két emelésnek a jóváhagyását fogom javasolni. Kormánydöntés az egyik, megyei tanácsi döntés a másik, nem a szemétszállító vállalat döntése értelmében történik az ár módosítása. Nem mondom, hogy kevés lesz a drágulás, de nem nagyon tudunk ellene tenni. Az már más kérdés, hogy ugyan miért vállalt ilyesmiket Románia, mikor várható volt, hogy nem fogja tudni betartani, hiszen ez az emelés tulajdonképpen egy büntetés, amiért nem tartotta be a vállalást. Állítólag nem áll meg az ügy az országhatárokon belül, Románia tovább fizet komoly eurómilliókat az Uniónak. A kormány vállalta, hogy 15%-ra növeli az újrahasznosítható hulladék szelektív gyűjtését, ebből jelenleg 2% teljesült. Sajnos mi nem tudunk lépni az ügyben helyi szinten, viszont arra megkértem az RMDSZ parlamenti képviselőit, hogy ezt a kormányhatározatot támadják meg és kövessenek el mindent a felfüggesztése érdekében. Nem látom okát, hogy miért a lakosság fizesse meg azt a vállalási kudarcot, amit a kormány annak idején ezzel az aláírással elkövetett. Amúgy is van egy nagy elvi gond a lakosság civilizált hulladékgazdálkodásra nevelésével. Ez a program már többször is elbukott, hiszen rendszerint senki sem annyi szemétért fizet, mint amennyit megtermel. Mennyiségre kellene fizettetni a szemetet, nem pedig személyre. Mindenki annyit fizetne, amennyit reálisan szemetel, s a szemétszállításért felelős cégnek ingyen kellene elvinnie a kartont, a papírt s az ilyen jellegű hulladékokat, amiket szelektíven kellene gyűjteniük a lakosoknak. Így megszűnnének a kukák mellett felhalmozott plusz zsákok. Remélem, hogy ezt a módszert sikerül gyakorlatba ültetni. Legalább három kukára lenne szükség otthon: az egyik a komposztálóba kerülne, a másikba a műanyagot gyűjtenénk s egy harmadikba az üveget stb. Ez így van külföldön is, és meg kell csinálnunk, s remélem, ezt Nagykárolyban sikerül bevezetnünk. Több típusú, több méretű kuka lesz, és megpróbáljuk megértetni az emberekkel, hogy a mennyiséget fizessék. Annyit fizessünk ki, amennyit megtermelünk, s amit szelektíven gyűjtünk, azt vigyék el ingyen. Ezt szeretnénk elérni.”

Tőtős Tímea