Belföld

Mit tegyünk, ha reng a föld?

2020.03.02 - 11:20

Kevesebb, mint egy perc. Ennyi ideig tartott 43 évvel ezelőtt, március 4-én Románia történelmének egyik legnagyobb és legtöbb tragédiával járó földrengése.

A katasztrófa során 1600-an veszítették életüket, de 11 ezer embert temettek be a pusztító erejű, a Richter-skála szerint 7,2-es erősségű rengés nyomán összedőlő épületek törmelékei. Románia-szerte nagy volt a pusztítás, és összesen 32 900 épület dőlt össze, 35 000 család maradt hajléktalan és 200 000 épület rongálódott meg.

Az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) az E.On és Delgaz Grid szolgáltatók támogatásával Nem remegek a földrengéskor (Nu tremur la cutremur) címmel március 4-ig tájékoztató, felkészítő kampányt folytat, amelynek célja annak népszerűsítése a lakosság körében, hogy mit kell tenni földrengés esetén.

A katasztrófavédelem tájékoztatása szerint amíg tart a rengés, nem szabad elhagyni az épületet, amelyikben éppen tartózkodunk, de ne is próbáljunk bejutni, ha kint vagyunk, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik — például ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt. Az épületen belül igyekezzünk minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, könyvespolcoktól és olyan tárgyaktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak! A konyhából meneküljünk biztonságosabb helyre (például nappaliba)! Keressünk menedéket az asztalok alatt, ajtókeretben, a szoba sarkában!

Földrengéskor ne használjuk a telefont feleslegesen, csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra. Földrengés esetén ne gyújtsunk gyufát vagy villanyt! — tanácsolják a katasztrófavédelmiek.