Fontos tudni, hogy minden interjú kétirányú utca: nemcsak a munkáltató értékel minket, hanem mi is őt, és mindkét félnek úgy kell elsétálnia az interjúról, hogy meg van győződve arról, jó döntést hozott — írja a hvg.hu.
Az interjú végén akkor fordul a kocka, amikor a HR-es nekünk szegezi, van-e valamiféle kérdésünk. Ilyenkor a kezünkbe adja az irányítást, ezért fontolóra vehetjük, megfelel-e nekünk a felkínált pozíció, és vajon a céljaink összhangban állnak-e az övéikkel. A jelölt kérdése nagyban befolyásolhatja a kiválasztási folyamat dinamikáját, és a HR-es eddigi benyomásait. A kérdezés lehetőséget ad arra is, hogy olyan részletek jussanak a tudomásunkra, melyek egyébként nem is kerülnének szóba. Ha kihagyjuk ezt a lehetőséget, érdektelennek fogunk tűnni, vagy ami még rosszabb, kevésbé intelligensnek. Ezért készüljünk fel jó előre a helyzetre: legyen egy kérdéstárunk, melyből bátran kihúzhatjuk majd a helyzethez illő legmegfelelőbbet.
Melyek lehetnek a legjobb kérdések?
1. Mit gondol, ki lenne az ideális jelölt a pozícióra, és hogyan tudnék ennek megfelelni?
2. Ki alá fogok majd tartozni?
3. Megfogalmazná nekem a cég filozófiáját?
4. Kit gondol a legnagyobb versenytársának? Miben nyújt többet ez a cég?
5. Van-e esetleg kétsége a képzettségemet illetően?
6. Mit szeret a legjobban a cégben?
7. Hogyan éri el, hogy a cég alapvető értékei érvényre jussanak? Mi az, amin dolgozni kell a fejlődés érdekében?
8. Milyen kihívásokra számíthatok?
9. Ha úgy dönt, hogy alkalmaz engem, mire számíthatok egy tipikus munkanapon?
10. Hogyan látja a céget három év múlva, és hogyan tudnak az alkalmazottai hozzájárulni ennek a képnek a megvalósításához?