A szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban az óvodától a posztliceális képzésig 1127 diák kezdte meg a tanévet. A tavalyi év eredményeihez hasonló teljesítményt várnak a diákoktól.
A tanévnyitó ünnepségen Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatója köszöntötte a résztvevőket és örömmel jelentette be, hogy az elmúlt év végén beígért iskolafelújítás elkezdődött. Eddig több mint kétszáz ablakot cseréltek ki, többnyire osztálytermekét, a munkálatok folytatódnak november végéig. Ez kellemetlenségekkel jár, de a jobb körülményekért érdemes türelemmel lenni — mondta el az intézményvezető. „Az új tanév új reményeket és elvárásokat is jelent. Tovább kell vinni a tavalyi év eredményeit. Nem akármilyen kihívást jelent ez, hiszen a tavalyi évben 339 díjat szereztek a diákok különböző versenyeken, ebből 79 első, 82 második, 52 harmadik díj, 121 dicséret és 9 különdíj. A 2016–2017-es tanévben 1127 diák kezdi meg tanulmányait a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban óvodától a posztliceális osztályokig. Az évről évre növekvő diáklétszám azt bizonyítja, hogy kölcseysnek lenni jó” — fogalmazott Pataki Enikő.
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere beszédében kihangsúlyozta: örömmel látja, hogy az a 800 ezer euró, amit a magyar kormány adott iskolafelújításra, jó helyre került. Ezt a munkálatot az önkormányzat is támogatja és arra törekednek, hogy a felújítás folytatódjon. A Kölcsey Ferenc Főgimnázium tantestülete nemcsak munkáját végzi, hanem hozzáteszi azt a pluszt is, ami szükséges ahhoz, hogy kiemelt eredményeket érjenek el. A pedagógusok odaadása nem lehet teljes a szülők partnersége nélkül. A gyerek nevelésének egy része átkerül az iskolába, de a szülők felelőssége a nevelésben a továbbiakban is megmarad” — hangsúlyozta az elöljáró, aki ezúttal apaszerepben is jelen volt a tanévnyitón, ugyanis lánya, Fanni itt kezdte az előkészítő osztályt.
Gnandt Zoltán főtanfelügyelő-helyettes a tanévkezdés ünnepi hangulatáról beszélt. „A tanévkezdés mindenki számára más jellegű várakozást jelent. A kisebb gyerekek nagy várakozással mennek első nap az iskolába, a nagyobbak azt szeretnék, ha az ünnepi rész minél rövidebb lenne. Az iskola az egyetlen hely, ahol a holnapot el lehet képzelni és utat lehet építeni a tudás megszerzéséhez. Az iskola egyszerre múlt és jövő, hiszen a múltból táplálkozik és a jövőt építi. Tanárnak lenni nem egy szakma, hanem egy hivatás. Tanárnak és szülőnek közös céljai kell hogy legyenek. Az iskola lehetőség arra, hogy a diák helyes, magyar értékrendet alakítson ki magának” — summázta a Gnandt.
Zsók Csaba RMDSZ-es városi tanácsos, az iskola szülőbizottságának elnöke a szülők nevében szólt a diákokhoz, szülőkhöz és a pedagógusokhoz. Kiemelte: ahhoz, hogy a diákok jól végezzék a dolgukat, szükséges a szülői odafigyelés, a családi háttér és támogatás, az a tudat, hogy a szülőre mindig számíthat a gyermek. Minőségi magyar nyelvű oktatást vár el a diák és szülő egyaránt az iskolától, ez az érdekük a tanároknak és a nevelőknek is és mindazoknak, akik az erős erdélyi magyar közösség jövőjét építik, fogalmazott.
A diákok verseket mondtak, énekeltek, majd az iskola himnuszának eléneklése után a tanulók, élen a két előkészítő osztállyal, bevonultak az osztálytermekbe.
Elek György