Vidék

Minőségi borok mustrája Kálmándon

2015.02.16 - 12:39

Tizenharmadik alkalommal tartottak borversenyt szombaton Kálmándon, a helyi kultúrotthonban. A helyi borosgazdák által benevezett nedűket ezúttal neves magyarországi szakemberekből álló zsűri értékelte, akik tanácsokkal is segítették a borászokat.

Neves magyarországi borászati szakemberek zsűriztek szombaton a kálmándi borversenyen, melyet 13. alkalommal rendeztek meg a községben. Az ítészek külön bírálták a versenyre benevezett fehér- és vörösborokat. Sütő Imre polgármestertől megtudtuk, tavaly egy nagykárolyi bormustrán ismerkedtek meg a zsűri tagjaival, akik eleget téve az akkori meghívásnak, idén ellátogattak a kálmándi borversenyre, hogy szakmai tanácsaikkal segítsék a helyi borosgazdákat. Az öttagú zsűri magyarországi „kontingensének” szakmai körökben legismertebb személyisége Módos Péter, aki a Budapesti Borászati Kutatólaboratórium igazgatóhelyettese volt, ezután a Törley Pezsgőgyár vezetőjeként és az Országos Borminősítő Intézet főfelügyelőjeként dolgozott, majd a Magyar Bor Akadémia főtitkári és elnöki tisztségét töltötte be, tavaly ősszel könyvet is írt Borkóstolás és borbírálat kézikönyve címmel. Mellette Kálmándra jött még dr. Urbán András borakadémikus, Viniczai Sándor borakadémikus, borszakíró és Síra Mihály borász. Hozzájuk csatlakozott még a nagykárolyi Benze István Zoltán, a Szent Orbán Borlovagrend elnöke is.

Idén majdnem kétszer annyi bort neveztek be, mint tavaly: akkor 29 bor szállt versenybe, idén pedig 55 mintát adtak le a gazdák. Dr. Urbán András zsűritagtól megtudtuk, immár 12. alkalommal járnak erdélyi borversenyen. A borász elmondta, a borok 70%-a jól kezelt, finom zamatú, telt, kellően illatos, melyek a zsűri értékelése alapján arany, illetve ezüst minősítést kaptak. A hiányosságokra rátérve a borakadémikus elmondta, a gazdáknak apróságokra kell odafigyelniük. Ilyen például, hogy időben kell kénezni a bort, kellő kénadaggal. Az opálos borokat derítőszerrel kell lederíteni, hiszen ha a bor nem tiszta, az zamatosságában és illatában is kiütközik. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a gazdák figyeljenek arra, hogy az edények mindig tele legyenek, így a bor kevésbé oxidálódik.

Dr. Urbán András elmondta, alig néhány kénfülledt (záptojásszagú) borral találkoztak csupán: ennek oka a helytelen kénezés. Megoldás rá a többszöri átfejtés, tiszta edény és újrakénezés. Összességében a zsűritag nagyon jónak értékelte a kálmándi borokat, és lehetősége szerint szívesen tesz eleget a közeljövőben is a mi vidékünkre szóló meghívásnak.