Kitűnő borokat kóstolt és méltatott a zsűri szombaton, az immár 15. alkalommal megszervezett Mezőfényi Borversenyen. Az elismert hazai szakértőkből álló zsűri nem volt könnyű helyzetben.
Rangos helyet foglal el a mezőfényi gazdák naptárában az év eleji borverseny. Nagy utat jártak be a szőlőtermelő és borkészítő gazdák az elmúlt 15 évben: érezhető a minőségi fejlődés a borokon, valamint a gazdák azon törekvése, hogy a fényi szőlőkben megtermelt gyümölcsből valóban a legjobb nedűt állítsák elő.
Az idei versenynek ismét a helyi kultúrotthon adott otthont, ide gyűltek össze szombat reggel a bormintákat nevező gazdák és azok az érdeklődők is, akik a szakemberek méltatásából szerettek volna tanulni. Miközben zajlott az idei versenyre benevezett 86 minta kóstolása és elemzése, a gazdák feszült figyelemmel és a rendezvény rangjához méltó csendes tisztelettel figyelték a zsűritagok szavait. Amint azt Fényi Lőrinc polgármestertől — aki maga is nevezett egy fehérborral, amellyel Arany-oklevelet érdemelt ki — megtudtuk, a szombati versenyre 86 bormintát neveztek be, mindössze 16 volt vörös, a helyi gazdákon kívül nagykárolyi, csomaközi gazdák is indultak a bormustrán. „Elmondhatjuk, hogy nagyon sokat fejlődött a mezőfényiek borkészítési szokása az elmúlt 15 évben. Az első borversenyhez képest jelentős mértékben megváltozott úgy a gazdák által használt technológia, mint a termesztett szőlőfajták megválasztása. Annak ellenére, hogy a tavaly nem volt olyan jó a szőlőtermés, mint a korábbi években, a zsűri értékelése szerint minőségi borokat sikerült készíteniük a fényi gazdáknak, amire nagyon büszkék is vagyunk” — mondta Fényi Lőrinc.
A Nagykároly környéki borversenyeken már összeszokott, szakértői zsűri véleményezte az idei borokat is: Komáromi József töltötte be az elnöki tisztet, míg Bencze Zoltán és a mezőfényi származású, ma Egerben borászként tevékenykedő Tempfli István egészítette ki a bizottságot.
Komáromi Józsefet a verseny egyik szünetében kérdeztük, hogy mennyire elégedett, mit gondol az idei versenyre benevezett bormintákról. „Már az első fényi borversenyen is jelen voltam, akkor is zsűriztem és remélem jövőre is itt lehetek. Tiszta, szép, elegáns borokat kóstolhattunk eddig, melyeknek alapvető hibájuk nincs. Borhiba sincs, inkább kisebb hiányosságokat mondhatnék egy-egy minta esetében. A fényi gazdák által készített borokat nyugodtan lehet fogyasztani, hiszen sikerül kihasználniuk és előnyökre fordítaniuk a vidék jellegzetességeit. Jobban odafigyelnek a gazdák és igényesebbek is lettek magukkal szemben. Annyit tudnék még javasolni a fényi gazdáknak, hogy honosítsák meg a pincejárásos borkóstolást. Az évnek ebben a szakában, úgysem tudnak mihez kezdeni, viszont egy konstruktív jellegű kóstolással, esetleg néhány falat elfogyasztásával együtt járó, pincejárásos borkóstolás tovább fejleszthetné a helyi borok színvonalát” — fogalmazott Komáromi.
A fényi borversenyen arany oklevelet 26-an vehettek át. A pontszámok alapján első helyen Mezősi Szabolcs végzett, a második díjat Májer István kapta, harmadik helyre Prógli Józsefet rangsorolták. Ezüst oklevelet 28-an kaptak, míg bronz oklevet a pontozás alapján 22-en vihettek haza.
Tőtős Tímea