Belföld

Minimalizálják a tevékenységi kódszámokat

2019.04.04 - 15:08

Március 18-án léptek életbe a 2016/182-es számú törvény előírásai, mely szerint az engedélyezett fizikai személyek (PFA) és egyéni vállalkozások a cégbíróság nyilvántartásában csak öt, illetve tíz engedélyezett tevékenységi kódszámmal rendelkezhetnek.

 

A vállalkozóknak az elmúlt két évben fel kellett volna keresniük a cégbíróságot, és alkalmazkodniuk kellett volna az új előíráshoz. Aki ezt nem tette meg, annak a vállalkozását törölték a cégjegyzékből. A tevékenységi körök számának csökkentéséhez biztosított kétéves határidő március 18-án lejárt, elmulasztása országos szinten számos PFA és egyéni vállalkozás megszűntét eredményezte. Az új szabályozás nagy számban érintette a vidékfejlesztési intézkedések sikeres pályázóit is, több mint ötszázötven pályázó került abba a helyzetbe, hogy vállalkozása cégbírósági törlését követően már nem felel meg az intézkedések alapfeltételeinek (fizikai személyként egyetlen intézkedésre sem lehet pályázni). Az országos vidékfejlesztési ügynökség most arra keresett megoldást, hogy az érintett pályázóknak ne kelljen visszafizetniük a már megkapott pályázati pénzt.

Erdei D. István parlamenti képviselő szerkesztőségünk kérdésére elmondta, hogy a pályázónak a cégbíróság által törölt PFA vagy egyéni vállalkozás helyett ugyanolyan gazdálkodási formát kell létesítenie, bejegyeztetnie. Abban az esetben, ha a gazdálkodó PFA-val pályázott, és időközben több mint három személyt alkalmazott, megengedett, hogy egyéni vállalkozást létesítsen. Természetesen az új cég fő tevékenységénél ugyanannak a tevékenységi kódszámnak kell szerepelnie. Második lépésként fel kell keresni a kifizetési ügynökséget (APIA), és az új vállalkozás nevében kell a területalapú, illetve állatok után járó támogatási kérvényt letenni. Ha időközben már volt az ügynökségnél, kérvényeznie kell a földek és állatok átírását az új vállalkozásra. Itt vigyázni kell, mert magánszemély nevén egyetlen parcella sem maradhat. Erdei D. István azt tanácsolja, hogy akik új céget hoznak létre, azokat a tevékenységeket jelöljék meg, amelyekkel dolgoznak. Korábban a vállalkozók olyan tevékenységeket is megjelöltek, amelyekhez egyrészt nem volt szakképesítésük, és szakembereket sem alkalmaztak, mert az költségekkel jár, de ezekre amúgy sem lett volna szükségük, mert egy mezőgazdász nem foglalkozik például útaszfaltozással. A vállalkozóknak el kell dönteniük, hogy mivel akarnak foglalkozni; vannak olyan tevékenységi körök, amelyeket csak szakképzett személyek végezhetnek. Az 1990-es években volt szokás, hogy egy garázsban indítottak olyan vállalkozást, amelynél öt-hat tevékenység volt megjelölve; ez akkor is lehetetlen volt, ma viszont a vonatkozó jogszabály sem ad rá lehetőséget.

 

Elek György