Szatmárnémeti

Mindig ellenőrizzük az árakat!

Fotó: AP
2021.11.02 - 17:23
Néhány üzletben már elkezdődött, másutt ezután lehet lecsapni a fekete péntek alkalmából meghirdetett, akciós árú termékekre. A fogyasztóvédelem azt tanácsolja, körültekintéssel vásároljanak.

November folyamán számos akcióval találkozhatnak a vásárlók az üzletekben és a webáruházakban, a fekete péntek (Black Friday) rendkívüli ajánlatai sokszor még azokat is vásárlásra csábítják, akik lehet, hogy még vacilláltak egy-egy rég vágyott termék kapcsán. A népszerű üzletek kecsegtető akciókkal csábítják boltjaikba az ügyfeleket, ám nem árt óvatosan válogatni a leárazott portékák között — javasolja Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
A megelőző években számos panasz érkezett be a fogyasztóvédelemhez, többek között azért, mert a kereskedők nem jól mérték fel az árukészlet iránt várható érdeklődést, így több esetben nem vagy csak jelentős késéssel tudtak eleget tenni a vásárlási feltételeknek.
A fogyasztóknak nem árt tudniuk, hogy az üzletek árcsökkentési hirdetését, legyen az abszolút vagy százalékos értékben kifejezve, jól láthatóan, olvashatóan és egyértelműen kell jelezniük a boltoknak minden termék vagy azonos termékcsoportok esetében. Mindezt megtehetik úgy, hogy az új árat a korábbi, áthúzott ár mellett teszik ki, vagy régi és új árként kell említeni, vagy az árcsökkentés százalékát kell a régi, áthúzott ár mellé írni. Ezeket meg kell tenni függetlenül az árcsökkentés típusától (árleszállítás, kiárusítás, akció).
Miután jól megfontoltuk, hogy valóban megvesszük-e az általunk leginkább megfelelőnek tartott terméket, nézzünk utána, hogy a meghirdetett ár kedvezményesen került-e feltüntetésre! Erre különösen jó megoldást kínálnak azok az ár-összehasonlító oldalak, ahol több vállalkozás árukészletéből tudjuk megtekinteni ugyanazt az árucikket. „Javaslom, hogy mindig ellenőrizzék az árakat azokon a webhelyeken, amelyek ugyanazon termék összehasonlító árait jelenítik meg. Ha úgy ítélik meg, hogy megsértették a jogaikat, jelentsék a fogyasztóvédelemnek! A kedvezményes értékesítés során annak fajtájától függetlenül számos ármegállapítási és -hirdetési szabályt kell betartani” — szögezte le Paul Anghel.
Amennyiben megtaláltuk azt a webáruházat, ahol vásárolni szeretnénk, úgy számítanunk kell arra is, hogy a megnövekedett érdeklődés miatt nem biztos, hogy ténylegesen meg tudjuk venni a terméket. Ha azonban a megrendelést követően nyilatkozatot kapunk arra vonatkozóan, hogy a kereskedő elfogadta a rendelést, akkor sikeres volt a rendelésünk. Nem szabad azonban összetéveszteni ezt a visszaigazoló e-mail-üzenettel, amely kizárólag arra szolgál, hogy automatikus jelzést adjon arról, hogy az előrendelésünk beérkezett a vállalkozáshoz. A sikeres tranzakciót követően azonban mégis előfordulhat, hogy a kereskedő megtagadja a termékértékesítést — például azért, mert időközben elfogyott az áru —, ekkor azonban köteles haladéktalanul visszafizetni az átutalt teljes összeget.
Lényeges tudni, hogy ha szeretnénk elállni a vásárlástól, azt magánszemélyként, internetes vásárlás esetén a termék kézhez vételétől számított 14 naptári napon belül tehetjük meg hazai és más EU-tagállami webáruházakkal szemben.
Érdemes fokozott elővigyázatossággal eljárni az olyan honlapokról történő rendelés esetén, amelyek feltűnően nagy árengedménnyel csábítanak vásárlásra, miközben nem található információ az eladóról, és közvetlen kapcsolat sincs feltüntetve, például csak egy űrlapon lehet kommunikálni, és nincs fizikai címe a vállalkozásnak. Ebben az időszakban megszaporodnak ugyanis azok a honlapok, amelyek jellemzően egyszerű felépítésűek, bombasztikus ajánlatokkal kecsegtetnek, ám valódi teljesítés helyett átverik a vásárlókat.

Készítsünk listát!

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság vezetője szerint előre fel lehet készülni a fekete péntek keretében történő biztonságos vásárlásra. Az egyik hasznos lépés az, ha listát készítünk azokról a termékekről, amelyeket akciósan kívánunk beszerezni. Így már előre tudjuk, hogy milyen áron kínáltak egy adott terméket, látszik az is, ha a kereskedő esetleg az akció előtt megemelte az árát, majd visszakanyarított belőle az akció idejére. A fogyasztóvédelem vezérigazgatója szerint mindig olvassuk el a kiszemelt termék leírását, jellemzőit, és ellenőrizzük, hogy megfelel-e az elvárásoknak. Azt is meg kell nézni, hogy az adott webáruházban kínált cikk ára tartalmazza-e az áfát és a szállítási költséget — ezek ugyanis plusz terheket rónak a vásárlóra, így már nem valószínű, hogy ugyanolyan remeknek tűnik egy-egy adott akciós termék ára. Ha online boltban vásárolunk, ellenőrizzük le a kosarunk tartalmát, nézzük meg, hogy valóban akciós áron került-e bele az adott termék! — javasolja Paul Anghel.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Egyre korábbra hozzák a Black Friday-t

A Fekete Péntek eredeti dátuma minden évben november 25…
Belföld

Kevesebbet vásároltunk júliusban

...és nem azért, mert mindenki külföldön nyaralt!
Belföld

Hogy ne vezessék félre a vásárlókat

Nem szép dolog a súlycsökkentés általi drágítás!