Vidék

Mindennapos a verbális agresszió

2019.10.31 - 12:51

Szinte mindennapos, hogy a mentőszolgálat szakembereit verbális agresszió éri, de sajnos az is megtörténik, hogy fizikailag is bántalmazzák a szakembereket — tudtuk meg dr. Nótárius Gabriellától, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat vezetőjétől.

Kellemetlen incidensben volt része a Szatmár Megyei Mentőszolgálat mentőseinek szerdán este Kispeleskén: kemény tárggyal dobták meg a mentőautójukat, melynek betörték a hátsó szélvédőjét — személyi sérülés azonban nem történt. Este 8 órakor egy légzési nehézségekkel küszködő lakoshoz hívták ki a szakembereket. Míg a mentősök a mentőautóban éppen ellátták a pácienst, addig egy, a mentőautóhoz közel lévő személy egy kemény tárgyat hajított a mentőautó felé, betörve a hátsó szélvédőt. Az egészségügyi szakemberek a 112-es segélyhívó számon a rendőrség segítségét kérték, akik vizsgálják az incidens körülményeit — tájékoztatott a mentőszolgálat vezető asszisztense, Német Ramona.

„Az ilyen jellegű fizikai agresszió ritkább, verbálisan azonban szinte minden nap bántalmazzák a mentőszolgálat dolgozóit. A bántalmazás egyes esetekben személyi sérüléssel, máskor anyagi kárral is jár” — magyarázta lapunk érdeklődésére dr. Nótárius Gabriella, a Szatmár Megyei Mentőszolgálat vezérigazgatója.

Néhány hónappal ezelőtt, egy kiszállás alkalmával például az egyik sofőrünket bántalmazta egy drogok hatása alatt lévő fiatalember. Mint megtudtuk, többnyire a pszichés betegek szoktak rátámadni a mentőszolgálat szakembereire, de sokszor a páciensek hozzátartozói is agresszíven viszonyulnak az egészségügyiekhez, a bántalmazás mellett pedig időnként, mint például szerda este is, jelentős anyagi kárt is okoznak. Gyakori, hogy alkohol és kábítószer hatása alatt álló sérültek lökdösik meg a mentősöket, a legtöbb konfliktus pedig akkor kezdődik, amikor a betegek úgy érzik, sokára érnek ki a mentősök.

„Évente átlagosan 44 ezer riasztás fut be a Szatmár Megyei Mentőszolgálathoz. Az eddig rekord a tavalyi esztendőben 24 óra leforgása alatt 175 riasztás volt, a legkevesebb pedig 86–87. Mindent összevetve, naponta nagyjából 120 alkalommal riasztják a mentőszolgálatot” — mondta Nótárius doktornő, hozzátéve, egy-egy mozgalmasabb napon gyakorta megtörténik, hogy a szakembereknek még enni sincs idejük. „Nem egyszer megtörtént már, hogy a korán reggel kezdő csapatnak délután ötkor még annyi szünete sem volt, hogy egyen, folyton úton voltak” — magyarázta. 

Újabb autók érkeznek

Dr. Nótárius Gabriella jó hírrel is szolgált lapunknak: legkésőbb decemberben, de megtörténhet, hogy már november folyamán új, betegszállításra alkalmas mentőautókat kap a Szatmár Megyei Mentőszolgálat. „Három, egyszerű szállításra alkalmas mentőautót kapunk, melyekkel például a kórházi kezelést befejezett pácienseket, akiket egyéb módon nem lehet szállítani, haza lehet vinni” — mondta a doktornő. 2007 óta nem kaptak ilyen típusú mentőautókat, melyekből jelenleg héttel rendelkezik a mentőszolgálat. Ha a mentőautók ebben az évben megérkeznek, az adminisztrációs kötelezettségek elrendezését követően, jövő januárban már „csatasorba” lehet állítani ezeket is.

Bumbuluț Krisztina