Az értékalapú felnőttképzést célzó kétnapos rendezvényen előadások hangzottak el, valamint könyvbemutatóval, kiállításmegnyitóval és színházi produkciókkal tették érdekesebbé a programokat.
A Progress Art Egyesület Mindennapi szeretet — értékalapú felnőttoktatás címmel szervezett kétnapos eseményt, amelynek célja a közösségfejlesztés volt, célcsoportja pedig a tanárok, oktatók, trénerek, emberekkel foglalkozó, fejlesztői tevékenységet kifejtő személyek. Ezúttal két új módszert mutattak be: az ökopszichológiát mint fejlesztői technikát, illetve a playbackszínházat.
Szabó Mária Laura, a Progress Art Egyesület igazgatójának köszöntője után nyílt meg Katona Gábor A Nő című pasztellkiállítása. Ennek célja felhívni a figyelmet arra, hogy a nő számára mennyire fontos, hogy minta, példakép legyen a család és a közösség számára. Szeretettel kapcsolatos verseket és énekeket adott elő Bándi Johanna színművésznő, zongorán kísérte Manfrédi Annamária. Molnos Zselyke (Magyarország), az Ökopszichológiai Intézet létrehozója és vezetője, az Ökopszichológia-alapkönyv szerzője tartott előadást. A könyv üzenete egyértelmű: környezetünk kizsákmányolása nem folytatható az ember pusztulása nélkül. Az emberi faj megbetegedését és pusztulását az általa megbetegített környezet tovább fokozza. Ez egy lefelé tartó spirál, amit csak gyökeres szemléletváltással, mindennapi cselekvésekkel tudunk egy felfelé ívelő spirálba átfordítani: ha gyógyul a környezet, gyógyul az ember, ha gyógyul az ember, gyógyul a környezet. Korunk politikai, társadalmi, gazdasági, egészségügyi, oktatási, környezeti válsága mind-mind abban gyökerezik, hogy az ember elszakadt a környezetétől — legalábbis azt gondolta, hogy ki tudja szakítani magát abból. Ez a könyv egy határozott, rendkívül szeretetteljes, alázatos és bátorító felszólítás mindennapi cselekedeteink átformálására, mutatott rá a szerző.
Donath Attila több mint huszonöt éve végez tanácsadói, szervezetfejlesztői, tréneri, közösségi szociális munkát. Ez alkalommal a playback improvizációs színház eredményeit ismertette. Az alkalmazott visszajátszó színház számos helyzetben használható a szervezetfejlesztéstől kezdve a művészetterápiás alkalmazáson át egészen a mindennapi önismeret, spontaneitás és kreativitás fejlesztéséig. Ezt a műfaj következő jellemzői teszik lehetővé: képes láthatóvá tenni, megjeleníteni érzéseket, mögöttes tartalmakat, attitűdöket; az általa kínált vizuális megjelenítési forma célja a kiemelés, rálátás, tudatosítás és integrálás biztosítása; visszatükröz, és ezen keresztül fejleszti az egymásra való rezonálást, az együttműködést; szerepet játszik az érzelmi és kognitív egyensúly megteremtésében; szublimációs csatornaként biztosítja a külső-belső történések integrációját; ritualizál, s ezáltal elősegíti az integrációt és a holisztikus megértést; a megosztáson keresztül arra inspirál, hogy a minden emberben benne rejlő alkotóenergia megnyilvánuljon, megteremtve a belső szabadság általi önkifejezés terét; segít az attitűdváltásban és a magatartás megváltozásában: reaktívból proaktívba, hiányszemléletűből bőségszemléletűbe, valamint az örömorientáltság, a felelősségvállalás és tiszta kommunikáció létrejöttében; szinergikus kapcsolódást hoz létre, ezáltal szerepet játszik a közösségépítésben.
Löchli Terézia Tündér arról tartott előadást, hogyan lehet és kell megélni a mindennapi szeretetet. Ez arról szól, hogy amikor egy tréner vagy előadó kiáll a csoport elé, nagyon fontos, hogy a jelenléte milyen hatással van a csoportra. A szeretet mindenkinek mást jelent: van, akinek egy érintés jut eszébe, van, akinek filozófiai értelmet jelentett különböző korokban, de vannak olyan emberek is, akik számára a szeretet elcsépelt gondolat. A fejlesztőknek nyitottaknak kell lenniük, meg kell hallaniuk azt, akivel kapcsolatban vannak. Kíváncsiaknak kell lenniük, össze kell szedniük azokat a gondolatokat, és tudniuk kell egy magasabb szintre vinni azokat. Ha a trénerek jól végzik ezt a tevékenységet, akkor olyan mintát adnak a csoport tagjainak, amelyet azok majd szintén továbbadnak, s ezáltal közösségfejlesztést is végeznek.
Nagy érdeklődést váltott ki Nicolae Rotarescu személyiségfejlesztésről szóló előadása, amiben a viselkedési formákat tárta a hallgatóság elé.
A második napon fontos szerepet kaptak a műhelymunkák, amelyek gyakorlatba ültették az előadásokon elhangzottakat.
Elek György