Az köztudott, hogy a szeszes italok rendszeres fogyasztása károsítja az egészséget, de az már kevésbé közismert, hogy a nap mint nap fogyasztott cukros vagy „diétás” üdítőitalok is gerjeszthetnek olyan májkárosító folyamatokat, mint az alkohol.
A napi folyadékigényünk — ahogy az energiaigényünk is — egyedi és szervezetfüggő, de ez nagyjából az ideális testsúlyunk 4 százaléka. Az azonban, hogy mit is iszunk, az elfogyasztott ételekhez hasonlóan jelentősen befolyásolja az egészségünket, a testsúlyunkat, de a közérzetünket is. Ám míg a felnőttek ezzel többé-kevésbé tisztában vannak, a gyermekeknek, kiskamaszoknak fogalmuk sincs róla, s az esetleges szülői figyelmeztetést, netán bizonyos termékektől való eltiltást egyenesen igazságtalan büntetésként élik meg — és persze igyekeznek bőven fogyasztani a „tiltott gyümölcsből”, amelynek beszerzése nem is okoz különösebb gondot ilyenkor iskolaidőben, hiszen zsebpénz majd' mindegyiküknél van, s bár a tanintézmények zömében nem árusítják ezeket, az iskolák környékén, az oda vezető úton bőven van alkalmuk bevásárolni. Mindezek tükrében sajnos nem meglepő a szakemberek megállapítása, mely szerint sok gyermeknek az alkoholistákénál is rosszabb a laboreredménye, mert könnyen juthatnak magas cukortartalmú élelmiszerekhez és főleg italokhoz. Azt persze mindenki tudja, hogy szomjoltás céljából vizet vagy valamilyen energiamentes folyadékot kell(ene) fogyasztani — van viszont rengeteg olyan ital, ami nem tartozik ebbe a kategóriába, mégis sokan nagyon sokat isznak belőlük, napi rendszerességgel.
Nasi kategóriás üdítők
Minden olyan italt, ami cukrot, energiát tartalmaz, étkezésnek kell tekinteni, és leginkább a nasi kategóriába érdemes sorolni, mert értékes tápanyagot nem tartalmaznak, és arra sem igazán alkalmasak, hogy kielégítsék a napi folyadékigényünket — summázzák a szakemberek. Az üdítők egyik típusa a gyümölcsöt nem, de sok cukrot tartalmazó szénsavas italoké, amelyek hasznos tápanyagokat egyáltalán nem tartalmaznak, ezért teljesen fölösleges energiabombát jelentenek a szervezetnek. Többnyire jelentős mennyiségű glükóz-fruktóz szirupot is tartalmaznak, ami gyors vércukorszint-emelkedést okoz, és fokozza az inzulintermelést. A nagy munkára kényszerített hasnyálmirigy a vérbe önti az inzulint, amelynek nagy része feleslegesen termelődött, ugyanis a hirtelen nagy vércukorszint-emelkedést a szervezet csak úgy tudja megszüntetni, ha a cukor egy részét zsírrá alakítja. Ehhez azonban nincs szüksége inzulinra, a vérben maradó felesleg pedig gátolja a zsírégetési folyamatokat, illetve kis idő elteltével újra cukoréhséget gerjeszt. Az üdítőitalokban található fruktóz nagy mennyiségben fogyasztva trigliceridszint-, azaz vérzsírszintemelő hatással is rendelkezik. A magas cukortartalomhoz gyakran társuló szén-dioxid-, illetve foszforsavtartalom is felesleges a szervezet számára, ráadásul képes kivonni a kalciumot a csontokból, így nagy mértékű és rendszeres fogyasztása jelentősen rontja a fejlődő csontok minőségét, idősebb korban pedig hozzájárulhat a csontritkuláshoz.
A „diétás” üdítők még ártalmasabbak
Sokan annak reményében választják a diétás (zero, light stb.) üdítőket, hogy a cukorbevitelüket csökkentve megszabaduljanak egy kis súlyfeleslegtől, sőt, egyesek amiatt isszák őket, mert azt gondolják, hogy egészségesebb alternatívái a cukorral teletömött italoknak — pedig a diétás üdítők rendszeres fogyasztása növeli a súlygyarapodás, a kettes típusú cukorbetegség, a demencia és a stroke kockázatát is.
A lightnak minősített üdítők cukor helyett többnyire édesítőszereket tartalmaznak, de olyanok is vannak, amelyekben mindkettő van. A mesterséges édesítőszerek többsége nagyobb mennyiségben puffasztó és hashajtó hatású, ráadásul az édes íz be is csapja a szervezetet: vércukorszint-emelkedés nélkül készteti inzulintermelésre a hasnyálmirigyet, ami a vérbe kerülve gátolja az étkezések közötti zsírégetés folyamatát. Ezeknek az italoknak is van foszforsavtartalmuk, így a kalciumot ezek is kivonják a csontokból. Ha „muszáj”, csak alkalomszerűen és kis mennyiségben igyunk ilyeneket — javasolják a szakemberek, figyelmeztetve arra is: gyermekeket, kiskamaszokat semmiképp ne engedjünk ilyen típusú üdítőket fogyasztani, ugyanis szokásként rögzülhet a „diétásság”, ami egy életen át végigkíséri őket, minden káros hatásával együtt.
Dobozos gyümölcslé helyett gyümölcs
A dobozos gyümölcslevek is csak látszólag egészségesek. A legtöbb százszázalékos ital az eredeti gyümölcsnél több fruktózt tartalmaz, ami bár természetes összetevő, egyáltalán nem mindegy, hogy gyümölcsben, azaz rostokkal, savakkal és vízzel együtt vagy koncentrált formában fogyasztjuk. Utóbbi esetben a fel nem használható fruktóz gyorsan megemeli a vércukorszintet, nagyobb inzulinelválasztást okoz, s ezáltal nagyon könnyen zsírrá alakul, ami nemcsak hízást eredményez, de a vérzsírértékeket, különösen a vér trigliceridszintjét is megemeli. Ezekből is csak ritkán ajánlott „nasizni”, és akkor is csak egy-két decinyit, inkább fogyasszuk magát a gyümölcsöt! S ha már mindenképp valami édes kortyolni valóra vágyunk, maradjunk a klasszikus (és otthon készített) házi szörpnél ásvány- vagy szódavízzel hígítva!