Egészség

Mindennapi csodaszer: a méz

2017.04.12 - 17:39

A méz az egyik legkitűnőbb konyhai alapanyag, mely nemcsak rendkívül kellemes ízű, de tápanyagokkal teli, ráadásul olyan vegyületeket is tartalmaz, melyek sokféle módon gyógyíthatják a szervezetünket — írja a hazipatika.com

A méz gyors energiát adhat a benne található természetes cukroknak köszönhetően, különösen ajánlott akkor mézet fogyasztani, ha fáradtak és enerváltak vagyunk. Ráadásul jóval egészségesebb, mint a cukor vagy éppen egy csokoládészelet. A szellemi fáradtságon kívül a fizikai teljesítőképességünknek is nagyon jót tesz, és csökkenti például az izomfáradtság hatásait. A mézben található cukrok ráadásul kiegyensúlyozott energiát adnak, a mézfogyasztás után nem kell attól tartanunk, hogy a hirtelen vércukorszint-emelkedést legalább olyan gyors "esés" követi.

A mézben található antiszeptikus, antibakteriális és antimikrobális vegyületek nagyszerűen alkalmazhatóak különböző bőrproblémák, így vágott sebek, égési sérülések, horzsolások kezelésére. A méz nemcsak tisztán tartani segít a sebeket (így megakadályozza, hogy azok elfertőződjenek), de gyorsítja a gyógyulást és a fájdalmakat is enyhíti. A méz fogyasztása akkor is nagyon előnyös, ha nehezebben alszunk el, vagy könnyen felébredünk éjszaka. A mézben található vegyületek ugyanis segítik a triptofán nevű, a relaxált és nyugodt állapotért felelős anyag termelődését. Amennyiben elegendő triptofán vagy a szervezetünkben, könnyebben leszünk álmosak, és az elalvás is jobban megy majd.

A méz előnyös hatásait a bőrápolásban is kihasználhatjuk: a már említett antimikrobális hatásai mellett természetes hidratáló és ápoló is egyben. Egyszerű , de rendkívül hatékony arcmaszkhoz kenjünk a megtisztított bőrünkre egy teáskanál mézet, hagyjuk hatni 15 percig, majd langyos vízzel öblítsük le. Mivel nagyon hatékonyan küzd a baktériumok ellen, azoknak is érdemes mézet használni az arcápoláshoz, akiknek a bőre gyulladt, pattanásos. A méz csökkenti a gyulladásokat, nyugtató hatású, csökkenti a kipirosodást, és a faggyútermelődést is szabályozza.