Szatmárnémeti

Mindenkinek feladata és felelőssége lesz

2012.10.03 - 08:58

Kereskényi Gábor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség Szatmár megyei szervezetének parlamenti képviselőjelöltje terveiről, a parlamenti választásokra való felkészülésről, valamint az RMDSZ parlamenti és kormányzási szerepének fontosságáról beszélt.

 

 

— Parlamenti választásokra készülünk. Nagyon fontos az, hogy a magyarság jelentős képviselettel rendelkezzen Bukarestben, ugyanis kizárólag akkor lehet közösségi igényeket a Román Parlament asztalára tenni, hogyha a képviselők és szenátorok ott ülnek az asztal mellett, és a döntéshozatalnál jelen vannak. Milyen esélyekkel készül a választásokra Kereskényi Gábor, az RMDSZ képviselőjelötje?

— Az idei helyhatósági választások során is kiderült, hogy az esélylatolgatásoknak bár helye van a politikában, mégsem egyértelműsíthető az esélyes vagy esélytelen jelölt kérdése. Történhetnek olyan események, amelyek gyökeresen megváltoztatják a helyzetet. Az RMDSZ-nek az elkövetkezőkben tovább kell erősítenie bizalmi kapcsolatát a Szatmár megyei magyarsággal. Ennek a közösségi szükségletnek szeretnék eszköze lenni, erre a feladatra készülök, ezt vállaltam. Elsősorban ennek akarok megfelelni, úgy, hogy közösen a szatmáriakkal megmutatjuk érdekképviseleti szervezetünk és közösségünk valódi erejét.

— Nyilván egészen más egy önkormányzati választáson a versengés, mint egy parlamenti választáson. Nagy a tét, hiszen egy olyan közösségnek a sorsáról, következő négy esztendejéről van szó, amelyik önrendelkezést szeretne, és terítéken van a kisebbségi törvény tervezete is. Sorolhatnám mindazokat a jogos igényeket, amelyek csak akkor valósíthatók meg, ha minden döntéshozó szervben jelen vagyunk. Én azt tapasztaltam, hogy az önkormányzati választások eredményei mély sebeket ejtettek a politikusokban. Kihevertük már ezeket a sebeket?

— A szatmáriak júniusban is érezték a veszélyt. A veszélyét annak, hogy hirtelen abba a helyzetbe kerülhetünk, hogy mások döntsenek rólunk, helyettünk. Ennek köszönhetően volt magasabb az elért szavazatszám, mint például 2008-ban. Más kérdés, hogy ez most nem volt elég, és az elmúlt hetek-hónapok eseményei, egyes város- és megyevezetők hozzáállása magyar közösségünkhöz bebizonyították, valós félelmek vitték a szatmári magyarságot az urnákhoz. Nem hiszem, hogy sebeket kellett volna kihevernünk, egyszerűen csak le kellett vonnunk a következtetéseket. Egységünket meg kell erősítenünk, nem adhatunk teret a széthúzásnak, a személyes érdekeknek. Azt hiszem, a júniusi eredmények jó támpontot adnak ehhez. Van mire hivatkozva egy csapatba kovácsolódnunk.

— Van két fogalom, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni: a felismerés és a belátás. Azt hiszem, abba az irányba kell terelni a közhangulatot, ami aztán az elérhető legtöbb szavazathoz, következésképpen a legtöbb mandátum elnyeréséhez vezethet. Lehet-e bízni a választók bölcsességében? Igaz az, hogy a választók sokkal bölcsebben gondolkoznak és szavaznak, mint ahogyan azt a politikusok időnként gondolják?

— A mi választóinkra teljes mértékben igaz ez. Akik az RMDSZ-re szavaztak júniusban például, az eredményekre szavaztak. Látványos fejlesztésekre, közösségi beruházásokra, a fejlődésre. Hiszem, hogy a következő pár hétben a választóknak nem arról kell beszélni, mit is szeretne elérni Bukarestben három Szatmár megyei parlamenter. A törvényhozási jelenlét nélkülözhetetlen fontosságáról, közösségünk hathatós védelméről és ennek tétjének tudatosításáról kell beszélnünk. Arról kell beszélnünk, hogy három rendkívül nehéz év vár közösségünkre, ha decemberben is sikerül elnyomniuk egyeseknek közösségünk hangját. Azt hiszem, a mi választóinkkal ezekről kell beszélnünk, üres ígéretek helyett. Az RMDSZ-re szavazó szatmáriak pedig ebben a párbeszédben egyértelműen partnerek tudnak lenni.

— Mitől függ az, hogy az RMDSZ-nek Szatmár megyében legyen egy szenátora és két képviselője?

— Közösségünk erejének megmutatása abban is rejlik, hogy meg tudjuk-e őrizni azokat a kulcspozíciókat, amelyekkel eddig rendelkeztünk. Idén ennek a célnak az eléréséért sokkal többet kell majd dolgoznunk. Úgy érzem, attól függ az RMDSZ és közösségünk sikere, hogy meg tudjuk-e ezt valósítani, mindenki a saját szintjén. A jelöltek egyenként, a helyi szervezetek és önkormányzati tisztségviselőink, a megyei RMDSZ és a választóink. Mindenkinek feladata és felelőssége lesz ebben a folyamatban. A mienk, hogy életképes alternatívát mutassunk, a szatmáriaké pedig az, hogy ha ez elfogadható jövőképet mutat számukra, akkor maximálisan támogassák a közös siker elérését.

Elek György