A Szatmári Egyházmegyei Caritas Szervezet partneri minőségében február 3-án workshopot szervezett a Szent Pál Nyitott Szociális Központban.
A „Mindenkinek becsengettek! — kora gyermekkori intervenció és iskolai együtt nevelés integrált gyakorlati protokollja a fogyatékkal élőkért” elnevezést viselő Erasmus+ pályázat november 28-án megtartott nyitókonferenciáján a Szatmár megyei tanügyi intézmények betekintést nyerhettek a projekt célkitűzéseibe, valamint megvalósításának tervezett módjába. Az eseményen részt vett pedagógusok lehetőséget kaptak arra, hogy csatlakozzanak a projekthez, amennyiben szeretnének befogadni az osztályba, csoportba egy, a Caritas szakembere által kísért sajátos nevelési igényű gyereket összesen 10 alkalommal, és hajlandóak együttműködni a gyógypedagógusokkal ezen gyerekek és a többségi gyerekek közös tevékenységeinek megtervezésében és lebonyolításában, illetve egy, a záróünnepségen bemutatandó produkció/alkotás létrehozásában. A nagyszámú jelentkező közül 9 intézményt választottak ki, hogy részt vállaljanak a 10 sajátos nevelési igényű gyermek kora gyermekkori fejlesztésének, valamint óvodai és iskolai integrációjának elősegítésében.
5 és 10 év közötti, sajátos nevelési igényű gyerekek befogadásáról van szó, akik jelenleg vagy korábban kora gyermekkori intervencióban részesültek a Caritas intézményeiben (a Szent József Rehabilitációs Központban, illetve a Nagykárolyi Gyermekrehabilitációs Központban). 7 Szatmárnémetiben élő és 3 nagykárolyi gyermek vesz részt a projektben, akik enyhébb vagy súlyosabb részképességzavarral, figyelemzavarral rendelkeznek, de vannak közöttük hiperaktív, enyhén értelmi sérült, továbbá Down-szindrómás, illetve pervazív fejlődést mutató gyerekek is.
A pénteki workshop keretében egyeztették a projekt gyakorlatba ültetésének konkrét ütemtervét, a résztvevők kérdőíveket töltöttek ki a hatástanulmány elkészítéséhez, továbbá megalakultak a munkacsoportok is. Az esemény legizgalmasabb része a „Kihívás 0321” játék volt, melynek révén a részt vevő oktatási és nevelési szakemberek megtapasztalhatták, milyen nehézségekkel szembesülnek a Down-szindrómás gyerekek, élményszerűen jutva így hasznos ismeretekhez a másságról, fogyatékosságról.