A neonatológiai osztály egy jól működő osztálya a kórháznak, mely 10 ezer euró összértékű korszerű gépezettel gazdagodott a Mentsétek meg a gyerekeket! civil szervezet jóvoltából. Tegnap a sajtónak is bemutatták a korszerű eszközöket és az újszülött osztályt.
A Mentsétek meg a gyerekeket! (Salvaţi copiii) civil szervezet egy fototerápiás lámpát és egy életfunkciókat monitorizáló berendezést adományozott a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház neonatológiai osztályának, melyek összértéke 10 000 euró, hangzott el a tegnapi sajtótájékoztató keretében. Adrian Marc, a Szatmár Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere elmondta, hogy az alapítvány már jól ismert a szatmáriak körében, hiszen 2014-ben egy inkubátort adományoztak a kórháznak. „A kórházba beutalt gyerekeknek minden segítség jól jön, attól függetlenül, hogy melyik osztályon vannak. Ezért is örvendetes minden támogatás, amelyik a kórházhoz érkezik, akár a civil szféra, akár állami intézmények irányából érkezik” — fogalmazott a kórház vezetője, aki abbéli reményének adott hangot, hogy az alapítvány a továbbiakban is támogatja majd a szatmári kórházat. „A neonatológia egy jól működő osztálya a kórháznak, mely etalon lehet mások számára. Itt a jelenlegi osztályvezető, dr. Luczki Zita és a korábbi osztályvezető dr. Diana Fărcaş mindent megtesznek annak érdekében, hogy a legjobb kezelést kapják meg az újszülöttek” — fogalmazott Adrian Marc.
Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke megköszönte az alapítvány jelen levő képviselőinek, hogy a szatmári kórházat támogatják. „Sajnos Szatmár megye mind a felnőttek mind a gyerekek egészségügyi helyzetét tekintve az utolsó helyen áll országos viszonylatban, ezért minden segítségnek örvendünk. Hosszú úton indultunk el a kórház fejlesztése terén, melyen minden segítség jól jön” — fogalmazott az elnök.
Gabriela Alexandrescu, a Mentsétek meg a gyerekeket! civil szervezet ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a szatmári szülészeten a gyermekhalandósági ráta (11,4 ezrelék) meghaladja az országos átlagot, amely 7,6 ezrelék. Elhangzott, hogy a civil szervezet a 2012-ben kezdte el a gyermekhalandóság visszaszorítását célzó kampányát, s a 2012–2017-es időszakban az ország 78 egészségügyi létesítményében 3 120 000 euró összértékben nyújtott át adományként összesen 393 egészségügyi berendezést, amelyekkel az évek során mintegy 34 ezer újszülött túlélését segítették elő. Gabriela Alexandrescu arról is beszélt, hogy az alapítvány egészségügyi nevelési kampányt is indított, főleg a vidéken élők számára. Ezt azért tartják fontosnak, mert európai uniós viszonylatban hazánk a listavezető a lányanyák aránya tekintetében. Ennek kapcsán 16 megye 59 településén végeztek már felvilágosító kampányt, ugyanakkor arra hívják fel a lányok, asszonyok figyelmét, hogy nagyon fontos a terhesség nyomon követése, ezzel lehet a komolyabb problémákat kiszűrni, megelőzni.
Dr. Paula Mare, a kórház orvosigazgatója abbéli örömének adott hangot, hogy 2014 után újabb adománnyal érkezett a civil szervezet megyénkbe, majd rávilágított arra, hogy a magas gyermekhalandósági arány ellenére olyan remek orvosok alkotják a neonatológia csapatát, akik pár éve egy olyan ritka betegséget tudtak diagnosztizálni, mely egymillióból egyszer fordul elő, s komoly génlaboratóriumi vizsgálat által lehet csak száz százalékosan biztos diagnózist felállítani.
Dr. Luczki Zita főorvos beszámolt arról, hogy 2017-ben 1887 gyerek született a szatmári szülészeten, közülük 170-en idő előtt látták meg a napvilágot. „Legutóbb, amikor 24 órás ügyeletet biztosítottam, 11 szülés zajlott, melyből kettő koraszülés volt, három esetben pedig kiskorú volt az anya” — fogalmazott az osztályvezető orvos. A doktornő elmondta, hogy ők igyekszenek minden gyerekről a lehető legjobban gondoskodni, s munkájukat szeretettel végzik, ám a szeretet mellett performáns eszközökre, gépekre is szükségük van. A most kapott, életfunkciókat monitorizáló berendezés a neonatológiai osztály intenzív részlegén bizonyul hasznosnak, míg a fototerápiás lámpa egy olyan korszerű berendezés, mely az újszülöttkorban jelentkező sárgaságok (icterusok) kezelésének idejét rövidíti le jelentősen.
Amalia Năstase a maga során elmondta, hatodik éve ő a nagykövete a civil szervezet által indított, a gyermekhalandóság csökkentését célzó kampánynak, s eddigi munkája során nagyon sok lelkes, munkáját odaadóan végző orvossal találkozott. Megítélése szerint elfogadhatatlan az, hogy még mindig Romániában a legmagasabb a gyermekhalandósági ráta az Európai Unió országai közül, ez ellen küzdeni kell. Năstase abbeli reményének is hangot adott, hogy az egészségügyi minisztérium és a tanügyminisztérium sikeresen tud együttműködni, s a kamaszoknak kötelező módon bevezetik a szexuális nevelési órákat. A sajtótájékoztatón elhangzott, a Mentsétek meg a gyermekeket! szervezet bevételeinek nagy része cégek felajánlásaiból, a két százalékos adófelajánlásból folyik be, ugyanakkor SMS-ben is lehet két eurós felajánlást tenni oly módon, hogy a lakosok a 8844-es telefonszámra elküldik a „Salvez” (megmentem) szövegű SMS-üzenetet.
A találkozó végén Gabriela Alexandrescu azon kérdésére, hogy mire lenne még szüksége a szatmári neonatológiai osztálynak, Luczki doktornő azt mondta, egy újraélesztő asztalról álmodoznak. A sajtótájékoztató végén az osztályvezető főorvos végigvezette az alapítvány munkatársait és a sajtó képviselőit a neonatológiai osztályon, ahol gondoskodó és mosolygó munkatársak mutatták meg, hogyan használják a felajánlások során érkezett eszközöket, gépeket.