Szatmárnémeti

Minden gyermeket az óvodába

2016.02.10 - 07:58

Szatmár megyében közel 1900, három és hat év közötti, hátrányos helyzetű családban élő gyermek részesülhet a „Minden gyermeket az óvodába” szociális program 50 lejes támogatásában.

 

„Nemes kezdeményezés és nagyon hasznos is, hiszen a jövőnk ezeknek a gyermekeknek a kezében van” — fogalmazott Eugeniu Avram kormánymegbízott tegnap délelőtt azon a polgármesterek és szociális gondozók számára szervezett megbeszélésen, melyen az OvidiuRo civil szervezet munkatársai mutatták be részletesen a „Minden gyermeket az óvodába” szociális programot és ismertették az önkormányzatok ezzel kapcsolatos feladatait. A hátrányos helyzetű gyermekek támogatását célzó programot 2010-ben indította el kísérleti jelleggel az OvidiuRo civil szervezet 13 óvodában, azóta 43 városi és vidéki közösségben működik már, négyezer gyermeket érint, és a programnak köszönhetően az óvodai jelenlét az addigi 40–50%-osról 95%-ra emelkedett. Hiszen ez is a program lényege: a 3 és 6 év közötti, hátrányos helyzetű családból származó gyermek akkor részesülhet a havi 50 lejes támogatásban szeptembertől júniusig, ha mindennap óvodába megy — a támogatást pedig azok a szülők igényelhetik, akiknek az egy főre eső havi jövedelmük nem haladja meg a 284 lejt.

A kormány januárban fogadta el a program alkalmazási normáit és hagyott jóvá 55 és fél millió lejt az idei megvalósításra, a döntés értelmében ez országszerte körülbelül 110 000, 3 és 6 év közötti gyermeket érint, Szatmár megyében pedig közel 1900-at.

Első lépésben a települések önkormányzatainak kell lajstromot készíteniük a gyermekek számáról, beszámítva azokat is, akik majd csak szeptemberben kezdik meg az ovit, és ezt benyújtaniuk az adóhivatalnak — legkésőbb február 10-ig. Közben a szülők a polgármesteri hivatalban kérvényezhetik a támogatást (az űrlapot is ott kapják meg), idén április 20-ig, és a polgármesteri hivatalok is fogják majd folyósítani az 50 lejest támogatást, átlagosan minden hónap 15. napján — de nem készpénz, hanem egy voucher formájában, melyet élelmiszerüzletekben, ruha-, játék-, tanszerboltokban vagy gyógyszertárakban is levásárolhatnak. Mivel a támogatás alapfeltétele, hogy a gyerkőc mindennap menjen óvodába, rendkívül szigorúan kezelik a hiányzásokat: ezek száma egy hónapban nem lehet több a tanítási napok felénél — függetlenül attól, a szülő vagy az orvos ad igazolást a hiányzásról (előbbi egyébként havi háromnál több alkalommal nem is teheti meg). Az előző havi jelenléti íveket folyó hó 5-ig kell az óvónéniknek leadniuk a polgármesteri hivatalok szociális asszisztenseinek, akik egyébként a hónap folyamán szúrópróbaszerűen ellenőrzik a gyermekek jelenlétét az óvodákban. Az OvidiuRo munkatársai ugyanakkor felhívták a figyelmet arra is, hogy nagyon sok gyermeknek nincs keresztlevele (országszerte 15 000 gyermek hivatalosan „nem létezik”), ezért az önkormányzatok szintjén el kell kezdeni felmérni ezeket az eseteket, mert keresztlevél nélküli, azaz „nem létező” gyermek sajnos nem kaphatja meg a támogatást, ha mégannyira rászorul is. „Nem egyszerű feladat elé állítottuk önöket, minden új dolog kicsit nehezen indul be, de nyugodtan kérjék a tanügyminisztérium által engedélyezett civil szervezet, sőt, a szülők segítségét is” — mondta Maria Gavrilă, az OvidiuRo munkatársa.

A megbeszélést követően, a teremből már kifelé jövet több polgármester és szociális asszisztens is úgy vélekedett: az egyébként jó és nagyon hasznos program egy kicsit „diszkriminatív” az egy főre eső jövedelemküszöb szempontjából, amely túl alacsony, és ezért csak kevés gyermek igényelheti majd a támogatást.