Egészség

Milyen testrészünket ne érintsük meg koszos kézzel?

2015.06.10 - 18:30

A kutatások szerint a kezek nagy szerepet játszanak a baktériumok terjesztésében - akár még kézmosás után is újrafertőződhetnek kezeink és ujjaink környezetünk hatására.

Egy kutatásból az derült ki nemrég, hogy több mikroba lapul meg azok kezén, akik gyűrűket hordanak vagy két milliméternél hosszabb körmeik vannak. Összességében: minél tisztábban tartjuk kezeinket, annál jobb. Fontos, hogy a következő testrészeinket semmiképp se érintsük kézmosás nélkül.

A füljáratunkat

A fülünket tanácsos szabadon hagyni: se ujjunkat, se semmi mást ne tegyünk bele. Ha ezt megszegjük, nagy eséllyel felsérthetjük a füljáratot takaró bőrt. Ha valami furcsát érzünk fülünkben - ez sok esetben folyamatos, kellemetlen viszketés szokott lenni -, inkább egy fül-orr-gégészhez látogassunk el, ahelyett, hogy mi próbáljunk meg valami házi megoldást.

Az arcunkat

Amikor kezünk egy piszkosabb felülettel érintkezik és ezután ér hozzá mondjuk a homlokunkhoz, nemcsak fertőző baktériumokat juttathat oda, hanem a pattanások és egyéb bőrproblémák esélyét is növelheti. Ujjainkon ugyanis könnyedén lehetnek olyan olajok, amelyek eltömíthetik pórusainkat.

A szemünket

Hacsak nem kontaktlencsét teszünk be (vagy veszünk ki) vagy valami oda nem illőt mosunk ki belőle, ne nyúlkáljunk szemünkbe, ugyanis könnyen juttathatunk bele baktériumokat. Ezektől szemünk a legenyhébb esetben is bevörösödhet, rosszabb esetben pedig akár egy ijesztőbb fertőzést is elkaphat.

A szánkat

Egy közelmúltbeli brit kutatás szerint az emberek óránként mintegy 23.6 alkalommal helyezik ujjaikat szájukra vagy annak környékére, amikor unatkoznak munkahelyükön. Ha elfoglaltak, akkor mindezt csak 6.3-szor teszik. Ez pedig elég nagy probléma:  egy tanulmány szerint az ujjakon lévő baktériumok egyharmada vagy egynegyede kerül érintés után a száj környékére.

Orrunk belsejét

Egy felmérés szerint 51 százalékkal gyakrabban fordul elő a Staphylococcus aureus baktérium azokban, akik gyakran piszkálják orrukat.

A körmünk alatti részt

Körmünk alatt számos nemkívánatos baktérium bújhat meg, akár még a Staphylococcus is. Körmeinket ezért is érdemes rövidre vágni: nemcsak esztétikusan néznek ki, hanem tisztántartásuk is könnyebb. Ilyenkor ugyanis már egy puhább körömkefével is gyorsabban, könnyebben tudjuk a szennyeződéseket eltávolítani. Ha hosszabbra hagyjuk a körmöket, a baktériumok könnyebben elkezdhetnek szaporodni, ez pedig számos kellemetlenséghez vezethet: ilyenkor akár még a köröm is kiemelkedhet a körömágyból.

[ohkompakt-1]