Belföld

Milyen tej kerül a pohárba?

2019.01.22 - 15:03

A lakosság 80 százaléka standardizált, azaz feldolgozott, beállított zsírtartalmú, hőkezelt tejet fogyaszt — állítja a Fogyasztókért Egyesület, amely nemrég 25 dobozos tejet vizsgált meg.

A romániai lakosság 80 százaléka standardizált, dobozos tejet fogyaszt, amely tartalmazhat hozzáadott tejport, tejzsírokat, fölözött tejet, tejszínt — derült ki a Fogyasztókért Egyesület (APC) nemrég végzett vizsgálata során. Az egyesület 25 különböző márkájú dobozos tejet vett górcső alá, többségük olyan, amelyet a szatmári boltok polcain is megtalálunk, és amelyek ára 3,49–7,99 lej között váltakozik.

Az elemzett dobozos tejek közül csupán két fajta volt, amelyik nem standardizált, teljes tejet tartalmazott, az egyik alacsony hőfokon pasztörizált volt, míg a másik németországi ultrapasztőrözött tej volt. A tejek 100 milliliterenként 60,50–72 kalóriát tartalmaztak, 4–4,8 gramm szénhidrátot, valamint 2,9–3,5 gramm fehérjét.

A tej ugyanis, főleg a dobozos verzió, sokféle lehet. A nyers tej olyan tej, amelyet nem melegítettek 40 °C fölé, vagy nem tettek ki hasonló eredménnyel járó kezelésnek. A teljes tej hőkezelt tejet jelent, amely a zsírtartalom vonatkozásában megfelel a következő követelmények egyikének: standardizált, tehát feldolgozott teljes tej — legalább 3,5% (m/m) zsírtartalmú tej, valamint nem standardizált teljes tej, ami olyan tej, amelynek zsírtartalmát a fejési fázis óta nem változtatták meg, akár tejzsírok hozzáadásával vagy kivonásával, akár olyan tejjel való elegyítésével, amelynek természetes zsírtartalmát megváltoztatták.

A félzsíros tej olyan hőkezelt tej, amelynek zsírtartalmát legalább 1,5%-ra (m/m) és legfeljebb 1,8%-ra (m/m) csökkentették, a fölözött tej ezzel szemben olyan hőkezelt tej, amelynek zsírtartalmát nem több mint 0,5%-ra (m/m) csökkentették.

A tartós tej (UHT – ultramagas hőmérsékleten kezelt) nem azért tartós, mert tartósítószer van benne, hanem mert hőkezelés hatására a tejben lévő mikroorganizmusok — amelyek miatt a tej idővel romlásnak indul — elpusztulnak, így ennek, valamint a megfelelő csomagolásnak köszönhetően a tej hosszabb ideig eltartható. Ez a technológia teszi lehetővé az aszeptikusan (csíramentesen), tetra pak dobozba csomagolt tejek, tejszínek hosszabb ideig történő, hűtés nélküli tárolását. Tartósítószer egyikben sincs, és teljes egészében tejet tartalmaznak a dobozok.

A homogénezett tej pedig azt jelenti, hogy a tejben lévő zsírgolyócskák méretét csökkentik, úgy, hogy a tejet nagy nyomás alatt átnyomják egy fémlapon. Funkciója, hogy ne képződjön például tejszín a felhevítés során, hogy könnyebben emészthetővé tegyék a tejben lévő anyagokat.

 

Melyik a jó tej?

 

„A legjobb tej úgy ízre, mint tápanyagtartalmát és a szervezetre gyakorolt pozitív hatását tekintve az, amelyik nem standardizált, tehát a feldolgozatlan tej, amelyikben nincs hozzáadott fölözött tej, tejszín, tejpor vagy bármilyen más, a törvény által egyébként megengedett anyag” — közölte dr. Costel Stanciu egyetemi tanár, az APC elnöke. A szakember hozzátette, hogy sajnos a tejfogyasztók 99 százaléka nem igazán tud különbséget tenni a dobozukon feltüntetett információk alapján a standardizált és a feldolgozatlan tej között. „A legjobb egyébként, ha feldolgozatlan tejet iszunk, úgy, ahogyan azt a tehén is adja” — összegezte Stanciu.

 

 

Bumbuluţ Krisztina