Egészség

Milyen influenza elleni oltásaink vannak?

2020.10.01 - 14:54

Szeptember második felében már Szatmár megyébe is megérkezett az első adag, influenza elleni vakcina, amellyel az egészségügyi személyzetet és az idősotthonok lakóit immunizálhatták. Ezen a héten pedig újabb, 70 ezer dózisból álló adagot osztott szét az Egészségügyi Minisztérium a közegészségügyi igazgatóságok között, melyekkel a legapróbbakat, a hat hónap és három év közötti gyermekeket olthatják be a családorvosok. Az idei őszön egyébként összesen 3 millió influenza elleni védőoltást juttatnak el a családorvosi rendelőkbe, ezeket október folyamán és november elején osztják szét, hogy sor kerülhessen a magas rizikófaktorba tartozó lakosság — 65 éven felüliek, krónikus betegek, főként a szív- és érrendszeri betegségekben küszködők, anyagcsere-zavaros páciensek, valamint az intézetben nevelkedő gyermekek és a terhes nők — immunizálására.
Azok, akik nem tartoznak a veszélyeztetett lakosság körébe, de beoltatnák magukat az influenza ellen, a gyógyszertárakból vásárolhatják meg a vakcinákat, melyek ára nagyjából 50 lej körül mozog, de akad 100 lejen felüli oltás is.
A Családorvosok Országos Szövetsége (SNMF) egy tájékoztatót is kiadott, hogy a lakosság segítségére legyen az influenza elleni vakcina kiválasztásában: a kereskedelmi forgalomban kapható vakcinák közül a Vaxigrip Tetra szuszpenziós injekció 6 hónapos kortól, az Influvac Tetra szuszpenziós injekció 3 éves kortól, a Fluenz Tetra pedig a 2–18 év közötti korcsoport számára alkalmazható — az első kettőt az ingyenes oltáskampány keretében is alkalmazzák, az utóbbit azonban csak a patikákban lehet megvásárolni.
Ha valakinek beadják a Vaxigrip Tetra oltást, akkor az immunrendszer, a szervezet természetes védekezőrendszere, (ellenanyagok termelésével) kialakítja a saját védelmét a betegség ellen. A terhesség alatt alkalmazott oltás nemcsak az édesanyát segít megvédeni a betegséggel szemben, de a csecsemőt is 6 hónapos koráig, mert a terhesség során a védelem átterjed az édesanyáról a babára is. Az oltóanyag egyetlen összetevője sem okozhat influenzát.
A Vaxigrip Tetra 2–3 héttel az injekció beadása után nyújt védelmet az oltóanyagban lévő négy vírustörzs ellen, viszont a közönséges megfázással szemben nem nyújt védelmet, jóllehet annak egyes tünetei hasonlítanak az influenzához. A SNMF szerint bár felnőttek esetében is alkalmazható ez a vakcina, az Egészségügyi Minisztérium jóval kevesebb adaggal rendelkezik belőle, így csak a hat hónapos és 3 éves kor közötti gyermekek immunizálását végzik — ráadásul ez az egyedüli, amely már zsenge kortól alkalmazható.
Az Influvac Tetra oltás 3 éves kortól alkalmazható, de ajánlott a felnőttek, terhes nők, 65 éven felüliek, krónikus betegek immunizálására is. A hatását ez a vakcina is a beadásától számított 2–3 héten belül fejti ki, ennyi idő kell ahhoz, hogy védelmet nyújtson a négy gyakori influenzavírus ellen.

Oltás, ami orrpsray

A Fluenz Tetra védőoltás egy nagyon hatékony, orrspray formájú vakcina, amit nagyon egyszerűen adnak be. A legtöbb oltóanyaggal ellentétben ugyanis ez nem injekció, hanem orrspray, amit mindkét orrlyukba befújnak, ráadásul a gyermek normálisan lélegezhet a védőoltás beadása alatt, nem kell aktívan belélegezni vagy szippantani. Nagy-Britanniában például már hosszú évek óta ezzel oltják be minden őszön az iskolásokat. Ez egy nagyon biztonságos védőoltás, az orrspray beadását követően az orrfolyás vagy az orrdugulás a leggyakoribb mellékhatás. Ez utóbbi védőoltás egyébként borsosabb árú, mint injekciós változatai, ebből egy adag 100 lejbe kerül, a gyógyszertárakba pedig az elkövetkező hetekben fog megérkezni. Hátránya még, hogy azokat a 9 év alatti gyermekeket, akik nem voltak még beoltva influenza ellen, kétszer kell „befújni”, minimum 1 hónapos különbséggel a két immunizálás között, tehát az oltás ára 200 lejen felül lesz, ha az orrspray verziót választjuk — magyarázták a családorvosok.

Érdemes megfontolni

Az influenza elleni védettséget számokban úgy szokták kifejezni a szakemberek, hogy az egészséges oltott felnőtteknél 60–80 százalékosat, a gyengébb immunrendszerrel rendelkező időseknél pedig 40–60 százalékosat lehet elérni. Ez azt jelenti, hogy az oltás nem feltétlenül jelent garanciát arra, hogy aki megkapta, nem betegszik meg egy vírusfertőzést követően. A tapasztalatok szerint azonban ha influenzás is lesz, jóval enyhébb a kór lefolyása. Fontos figyelembe venni azt is, hogy az oltás a szövődmények ellen is védelmet nyújt: 60–90 százalékban csökkenti például a tüdőgyulladás kialakulásának esélyét.
Érdemes mindenkinek megfontolnia az oltás beadatását, aki a munkája miatt zárt térben dolgozik, rendszeresen használ tömegközlekedési eszközöket, vagy akinek a családjában félévesnél fiatalabb gyermek is található.
Az oltások alkalmazása előtt azonban mindig ki kell kérni a kezelőorvos véleményét, hiszen a családorvos tudja a legjobban, hogy a páciensének melyik a legmegfelelőbb vakcina, van-e orvosi ellenjavallata — például allergiás-e a páciens az oltás valamelyik összetevőjére.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Tizenhárom szatmári halt bele az influenzába

Múlt héten több mint 123 ezer akut légúti fertőzéses esetet – influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás –  regisztráltak Romániában, és újabb öt influenzás beteg halt meg – közölte az INSP.
Szatmár megye

Egyéves szatmári baba az áldozatok közt

Újabb áldozatokat szedett az influenza-járvány: egy szatmári, egyéves kisgyermek belehalt a vírusfertőzés szövődményeibe, ugyanakkor elhunyt egy középkorú és egy 65 év feletti lakos is.
Szatmár megye

Közel 155 ezer beteg, hat elhalálozás

Múlt héten közel 155 ezer akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában, és újabb hat influenzás beteg halt meg.