A felmondás komoly elhatározás, kockázatos lépés, és nem mindenki tud élni vele. Ha ezen törjük a fejünket, az alábbi öt kérdés segítséget nyújthat a döntésben. Ha kettőnél többre nemmel válaszolunk, akkor ideje lehet lépni.
1. A munkakezdése következő évfordulóján is itt szeretne dolgozni?
A munkavállalók egy év után hagyják ott legnagyobb esélylyel a munkahelyüket. A második leggyakoribb időpont? A munkakezdés második évfordulója. A harmadik leggyakoribb? A harmadik évforduló. Ha félünk attól, hogy egy év múlva még mindig itt dolgozunk, akkor most kezdjünk el keresgélni, mert jobban fel leszünk készülve, ha elérkezik a váltás ideje.
2. A jelenlegi állása egyszerre nyújt kihívást és önállóságot?
Akkor a legkielégítőbb egy állás, ha két feltételnek is megfelel: egyrészt a legmagasabb szintű teljesítményre ösztökél, ugyanakkor úgy érezzük, hogy mi irányítunk. A megerőltető, ugyanakkor önállóságot nem biztosító munkában kiégünk. Az önálló, de kevés kihívást nyújtó munkakör pedig untatja az embert. (A sem kihívással, sem önállósággal nem kecsegtető állások a legrosszabbak.) Ha a munkakörünk nem kínál kihívást és önállóságot sem, és nem tudunk javítani a helyzeten, akkor ideje lépni.
3. A főnöke hozzájárul, hogy a legjobb teljesítményt nyújtsa?
Robert Sutton, a Stanford Üzleti Iskola tanára szerint ha a főnöke támogatja, vállalja a felelősséget, ahelyett hogy másokat okolna, ösztönzi az erőfeszítéseiben, de hagyja kibontakozni, és inkább a humoráról, mint a habzó szájáról híres, akkor valószínűleg jó helyen van. Ha épp ellenkezőleg, akkor vigyázzon – és talán lépjen.
4. Túl van a 3–5 éves kezdeti időszakon?
Fizetésemelést legkönnyebben úgy lehet elérni, ha munkahelyet változtatunk, mégpedig ideálisan 3–5 év után. Az ADP, a hatalmas HR-cég tapasztalatai szerint ez az időszak a legoptimálisabb a fizetésemelés szempontjából. Három évnél rövidebb időszak alatt aligha lehet kifejleszteni a legpiacképesebb képességeket. Öt évnél hosszabb idő alatt pedig a munkavállalók kötődni kezdenek a vállalathoz, és felfelé haladnak a ranglétrán, ezért nehezebben mozdulnak.
5. A napi munkája összhangban van a hosszú távú céljaival?
Számtalan országban végzett rengeteg kutatás támasztja alá, hogy ha az egyéni céljaink fedésben vannak a vállalat célkitűzéseivel, akkor boldogabbak vagyunk és jobb a teljesítményünk. Tehát szánjunk rá egy kis időt, és írjuk össze a két-három legfontosabb célunkat a következő öt és tíz évre vonatkozóan. Ha a jelenlegi munkaadónk segíthet az elérésükben, az nagyszerű. Ha nem, akkor gondolkozzunk el a váltáson.
A fenti cikk szerkesztett részlet Daniel H. Pink Mikor? című könyvéből.
Miért van olyan nagy jelentősége a kezdésnek? Mikor ideális állásinterjúra menni vagy megházasodni? Könyvében Daniel H. Pink rávilágít, hogy az időzítés nem művészet, hanem tényleges tudomány, amelynek segítségével sikeresebben élhetünk, dolgozhatunk és teljesíthetünk.
Forrás: https://hvg.hu/