Belföld

Mikor ér véget a járvány?

Fotó: Getty Images
2021.12.23 - 17:46
A világ lakosságának többsége nem számít arra, hogy hamar véget ér a világjárvány. A romániai lakosok a magasabb átoltottságtól várják, hogy az élet visszaáll a megszokott kerékvágásba.

Harminchárom ország, köztük Románia lakosainak véleményét térképezte fel legutóbbi felmérésében az IPSOS, olyan fontos kérdésekben, mint a koronavírus-járvány, a normalitáshoz való visszatérés. A felnőttek 20 százalékának meggyőződése, hogy csak akkor érhet véget a pandémia, ha a lakosság átoltottsága eléri a 75 százalékot, 19 százalék szerint csak akkor teszünk pontot a járvány végére, ha teljesen leáll a vírus terjedése, 17 százalék szerint az mutatja majd a pandémia végét, hogy a kórházak legalább egy hónapja a megszokott módon működnek, 12 százalék szerint az fogja jelezni a járvány végét, hogy 10 új esetnél kevesebbet jelentenek naponta egymillió lakosra vetítve, 7 százalék szerint pedig az, ha heti két halálesetnél nem jelentenek többet, szintén egymillió lakosra számítva. Olyanok is vannak azonban, akik szerint már véget ért a pandémia, ezt nem is kevesen, a felmért személyek 8 százaléka állítja.

A romániai megkérdezettek többsége azok közé tartozik, akik abban bíznak, hogy ha elérjük a 75 százalékos átoltottságot, végre magunk mögött tudhatjuk majd a járványt, annak minden szigorításával — ugyanezt gondolja a kolumbiaiak, peruiak, törökök, argentinok és svájciak nagy része is. Az olaszok és a kínaiak viszont úgy vélik, csak akkor jelenthetjük majd ki, hogy vége a járványnak, ha teljesen megáll a vírus terjedése.
Svédország, Hollandia és Szingapúr azok az országok, amelyek úgy vélik, hogy a járvány véget ér, amikor az egészségügyi rendszer egy hónapig normálisan működik — ezekben az országokban egyébként a járvány egészségügyre gyakorolt nyomása a szokásoshoz képest élesebben érezhető.

A világ legfejlettebb és legerősebb országai közé tartozó Franciaország, Kanada, Amerikai Egyesült Államok, Németország és Nagy-Britannia lakosainak nagy része szerint még nem látszanak a járvány lecsengésének jelei, ők azok, akik a legkevésbé mentek bele annak latolgatásába, mikor lehetünk túl a koronavírus-világjárványon.

Szaúd-Arábia és Kína lakossága (ezekben a megkérdezettek több mint 20 százaléka véli úgy, hogy a járvány már elmúlt) nagyobb mértékben hiszi azt, hogy már vége a pandémiának, őket követi a sorban Magyarország és Malajzia.

A normális állapothoz való visszatérésről alkotott nézetek országonként nagymértékben eltérnek, tükrözve a helyi tapasztalatok különbségeit, a járvány kezelésének módját és a kormány vírusellenes politikáját az adott országban. A romániaiaknak például 34 a százaléka gondolja úgy, hogy csak több mint egy év múlva térünk vissza a megszokott életmódunkhoz, 29 százalék számít erre a következő évben, 16 százalék szerint soha nem lesz már olyan az életünk, mint a járvány előtt, 14 százalék szerint viszont már fél éven belül visszatérhetünk a normalitáshoz. SZFÚ