Hat év után ismét "csúcsot döntött" a romániai orvosok elvándorlása. Miután idén az első három hónapban már 580-an mentek külföldre, további 250 orvos kérte a távozáshoz szükséges dokumentumokat.
Az orvosi kamara elnöke szerint a mostani elvándorlás csak a 2007-es adatokkal hasonlítható össze, mert Románia attól az évtől vált az Európai Unió tagjává, és az elvándorlás akkor volt a legnagyobb mértékű.
Az orvosi kamara elnöke szerint az elmúlt hat és fél évben összesen 14 ezer orvos telepedett külföldre munkavállalás céljából. Így például 1989-ben Romániában 56 ezer gyakorló orvos volt, 2013-ban viszont számuk a 40 ezret sem éri el.
Astarastoae szerint az elvándorlás fő oka a román orvosok és a külföldiek bére közötti jelentős különbség: míg Romániában egy gyakorló orvos 200 euró havi fizetést kap, addig az Európai Unió többi tagállamában társaik 1300 eurót keresnek havonta. 1995-ben egy kezdő orvos fizetése kétszer több volt, mint amit most kapnak a kezdő orvosok. A kezdő rezidensek 900 lejt kapnak kézhez, míg az utolsó éves rezidensek 1400 lejhez jutnak havonta. Ez körülbelül a nővérek fizetésével egyforma.
A gyakorló orvosok bérének megemeléséhez évente 41 millió euróra lenne szükség - tette hozzá az orvosi kamara elnöke, aki szerint az elmúlt hónapokban az egészségügyi rendszerben megszaporodott "rosszhiszemű ügyészségi vizsgálatok" is hozzájárultak a kitelepedési hullám növekedéséhez.
Az elvándorlás okai között a legfőbb ok az alacsony fizetés mellett a jobb karrierépítési lehetőség. A 2010-ben az állami kórházakban bevezetett létszámstop, illetve hogy nem lehetett betölteni a megüresedett állásokat az óriási visszacsapást jelentett, elvette a kedvét a fiataloknak. Ezt a rendelkezést mai napig is csak részben oldották fel. Ez alatt az eltelt 2-3 év alatt a frissen végzetteknek nem volt ahol elhelyezkedni, csak a magánszektorban.