Egészség

Miért keverjük össze az irányokat?

2015.04.02 - 17:36

Vannak olyanok, akikkel kifejezetten gyakran megesik, hogy egy pillanatra elbizonytalanodik, melyik a jobb és melyik a bal irány. A szakemberek azt állítják, ez nem a személyes szellemi képességeinket minősíti.

A jobb és bal oldal megkülönböztetése meglepően összetett neurológiai és pszichológiai folyamat, melyben szerepet játszik például a különböző érzékszervek integrálásának képessége, a memória és a nyelvi képességek is — olvasható a hazipatika.com oldalon. Van, akinek automatikusan megy, de van olyan is, akinek nehézséget okoz a jobb és bal oldal megkülönböztetése, vagyis egy hirtelen döntési helyzetben elbizonytalanodhat, és gondolkoznia kell, hogy melyik a jobb és melyik a bal.

A két oldal felcserélése az esetek nagy részében csak zavaró kellemetlenség, de bizonyos helyzeteben, például autóvezetésnél, kifejezetten veszélyes lehet. A jobb és bal oldal keverése gyakoribb a nőknél, de az, hogy valaki esetleg keveri az oldalakat vagy elbizonytalanodik, több tényezőtől is függ. Az egyik ilyen a stressz: azoknál, akiknél ez az automatizmus jól működik, laboratóriumi kísérletek során a teljesítménykényszer miatt könnyebben hibáznak.

Könnyen okozhatja a jobb és bal oldal keverését a környezet, például a zavaró zajok vagy a kérdezősködés. Egy-két megfelelő technika (például az óra- vagy gyűrűviselés) segítségével csökkenthetjük azokat az eseteket, amikor a jobb és bal oldal megkülönböztetése problémát okoz.

A jobb és bal oldal megkülönböztetésének nehézsége súlyos betegség tünete is lehet. A Gerstmann-szindróma az agy bizonyos területének sérülése vagy stroke miatt jelenhet meg, és az oldalak megkülönböztetése mellett az írási, számolási nehézségek vagy képtelenség, illetve a kéz ujjainak megkülönböztetésének a hiánya is jellemző tünet. Igen ritkán gyermekkorban is jelentkezik, ennek okát még nem sikerült megállapítani.