A felejtés teljesen természetes folyamat, és létfontosságú az agyunk működésének a szempontjából. Mivel sokféle típusú emlékünk lehet, a felejtés is sokféle lehet — írja a hazipatika.com
Egy igen gyakori, de meglehetősen rejtélyes jelenség során sokszor belépünk egy szobába, de nem tudjuk, miért is indultunk. A szakemberek szerint ez azért lehet, mert a küszöb azt "sugallja" az agyunknak, hogy egy teljesen új helyzet kezdődik, ezért a korábbi eseményeket el kell tárolnia vagy éppen el kell felejtenie ahhoz, hogy az újakra koncentrálhasson. Azonban ezek a mentális elválasztók a segítségünkre is lehetnek, például abban, hogy rendszerezzük az információkat; nemcsak azt, hogy mikor történt valami, hanem azt is, hogy pontosan hol.
Mi törli ki az agyunkat?
Nagyon ritkán hétköznapi cselekedetek is okozhatnak ideiglenes emlékezetkiesést, például a szexnek lehet olyan hatása, mely miatt nem emlékszünk a korábbi nap eseményeire vagy nehezen tudunk új emlékeket létrehozni. Ez nem jár komolyabb mellékhatásokkal és a memóriaproblémák általában néhány órán belül elmúlnak. A tudósok azonban nem tudják, hogy miért és hogyan történik ez.
Amnéziás babák?
A legtöbb ember nem emlékszik a csecsemő- és kisgyermekkorára, a legkorábbi emlékeink általában 3 és 4 éves kor közé tehetőek. A szakemberek szerint ez egy teljesen általános folyamat, melyet csecsemőkori amnéziának neveznek. Korábban úgy gondolták, hogy ennek oka a nyelvi képességek hiánya: vagyis, emlékei vannak a kisgyermekeknek, de nem képesek ezeket megfogalmazni. Az újabb kutatási eredmények szerint azonban a kisgyermekkori emlékeket "direkt" felejtjük el, az agy fejlődésével ugyanis a feleslegesnek tartott emlékek kitörlődnek.