A huszadik század közepéig annak a területnek a szomszédságában, ahol ma a Somos-park található, hatalmas erdő állt. A Károlyi grófi család birtokában lévő, szép lombhullató erdőt őshonos és egzotikus fák és cserjék alkották. Ezek között rengeteg volt a somfa (Cornus mas), innen kapta a ma is használatos elnevezését: Somos-erdő.
Karácsonyi Károly A nagykárolyi kastély dendrológiai parkjának krónikája című könyvében arról ír, hogy a Somosról az első részletesebb tudósítást az 1722-es nagykárolyi urbárium tartalmazza. Majd Károlyi Antal gróf feleségének zongoratanárnője, a spanyol származású Therese Corzan ezt jegyzi fel 1757-ben, miután a várkertből átmentek sétálni a Somos erdőbe. ,,A fák nagyon magasak és úgy összehajtanak, hogy a fény alig hatol be közöttük. Mondhatom királyoknak sincs ennél szebb és kellemesebb hely a birtokukban.”
Nyaranta a Somos-erdő volt a nagykárolyiak kedvenc szórakozóhelye. Az erdő közepén „nagy pincével ellátott vendéglő volt felállítva, több felől kugli pályákkal”, hétköznapokon és főleg vasárnaponként színielőadásokkal, akrobaták, kötéltáncosok mutatványaival szórakoztatták a kirándulókat. A nagykárolyi Piarista Gimnázium tanulójaként (1888-1892) Ady Endre is gyakorta járt ide játszani barátaival. Az erdő utolsó fáit 1941-1942-ben vágták ki.
Somost-sirató
Somos-erdő enyhe csendjén nem borulnak rám a lombok,
Somos-erdő fái között nem búgnak a vadgalambok.
Nótaszavas, csókos útját nem járják a fiúk, lányok,
Bokor alján nem nyitnak a kék ibolyák, gyöngyvirágok.
Somos-erdő enyhe csendjét nem veri fel vidám lárma,
Búgó galamb messzire száll, más erdőre, más határra.
Füve selymét nem csókolják kis cipellők, szép topánok,
Múltba veszőn eltűnnek a szerelmetes délutánok.
Zöldes útján nem dobbannak halk ütemű szívverések,
Nóta mellett öreg fába nevet itt már sose vésnek.
Piros selyemzsebkendővel nem intenek messze-messze…
Édes csókot nem tapsol meg a zöldelő levelecske.
Somos-erdő, kedves erdő, fájón hallom bús nyögésed,
Tudom, hogy fáj elveszítni annyi kedvest, annyi szépet.
Vigasztalódj!... Haj, mi leszünk, mi maradunk nagyon árván,
Siratgatva napköltekor, csendes alkony halk homályán.
A kastélykert alternatívája
„A korábbi évszázadokban a Somos-erdő, majd parkerdő hasonló szerepet töltött be, mint jelenleg a kastélykert. Ma, amikor a megnövekedett lélekszámú Nagykároly lakosai az utóbbit intenzíven igénybe veszik, sokat segítene, ha egy közeli parkerdő megosztaná ezt a leterhelést. Ennek az igénynek hivatott megfelelni azon újratelepítési terv, amelynek nyomán igyekeznek az egykori erdő helyén – fás növényzet telepítésével – egy parkerdőt kialakítani. A helyi jellegzetes talajviszonyok figyelembevételével, valamint az egykor itt uralkodó növényfajok tömeges betelepítésével ez a terv sikeresen megoldható” – olvasható Karácsonyi könyvében.
A már említett Nagykároly és Vidéke-lapszámban teszik fel a szerkesztők a kérdést, hogy „Mikor nyitják meg a várkertet a nagy közönségnek? Közeleg a tavasz, amikor a tél komor napjai után úgy vágyakozik az ember a szabadba, a zöldbe. Városunknak – sajnos – nincs népkertje. A Somos is irtás alatt. Itt van azonban a hatalmas grófi park, mely eddig csak egy-két nagyúrnak pompázott – a nép csak a vasrácson át sóhajthatott a lombkoronás fák hűs árnya után. Másnak, egy-két kiváltságosnak nyílt ott a virág, zöldült a fű, illatozott a bokor, dalolt a dalos madár. Hisszük, hogy a tavasz beálltával megnyílnak a gőgös park vasrácsos kapui a nagyközönség, a nép számára is, hogy élvezhesse a kert szépségét, tiszta levegőjét mindenki. – Budapesten négy magánkertet nyitottak meg a napokban a közönség üdülésére – városunk népbiztosai is bizonyára követni fogják a jó példát” – reméli az újságíró, aki arról is értekezik, hogy „a Somos-erdő egy részének sétatér céljaira való megvásárlásának tervét elejtette a néptanács, mert beigazolást nyert, hogy csak a szükséges 200 darab élőfának ára 80 000 korona volna és mert szakértők véleménye szerint, az ott állva hagyott szálfák úgy sem lennének életképesek”.