Helyi érték

Mi, ti, (n)ők – orvos, művész-pedagógus, borszakértő

2015.03.13 - 20:24

Amit szívből, hittel és szeretettel csinálunk, abban sikeresek leszünk, szakmától függetlenül – de a sikerek és eredmények hátterében kitartás és iszonyatosan sok munka van, mert a nélkül nem lehet.

A siker valóban nehezen definiálható valami, hiszen – van tán éppen ezért – mindenki számára mást és mást jelent. Lehet egy harmonikusan működő, sokgyermekes család vagy egy magánvállalkozás gazdasági sikere, vagy gyógyult betegek sora, de ugyanígy lehet szakmai elismerés vagy pusztán egy közösség motorjaként való működés, a „harciasabbak” számára lehet az új és új kihívások keresése és kitartással, akaraterővel a cél elérése. De a siker azt is jelenti – s talán ez az egyik legtalálóbb megfogalmazása - :az ember jól érzi magát a bőrében és jól van ott, ahol van.

Csütörtökön délután kellemes és hangulatos „csevegősarokká” alakult át az Ács Alajos Játékszín, otthont adva az RMDSZ Szatmár Megyei Nőszervezete által tavaly útjára indított s most második alkalommal megszervezett Sikeres nők iskolája beszélgetőestnek, melynek keretében három sikeres szatmári nő: Dohi Orsolya szemész szakorvos, Szodoray-Parádi Hajnalka szobrászművész és Serli Csilla borszakértő mesélt a sikerről (illetve arról, ami számukra az), a siker eléréséről, érvényesülésről, szakmai fejlődésről, magánéletről, mindennapi emberi és szakmai kihívásokról és terveikről - a moderátor szerepét ügyesen betöltő Nagy Szabolcs ügyvezető elnök arról is „kivallatta” a hölgyeket: egy többnyire férfiak által dominált pályán hogyan lehet nőként érvényesülni. Orvos, képzőművész-pedagógus, borszakértő – mint kiderült, ezek a szakmák mégsem annyira férfiasak, mint gondolnánk, hiszen az orvosok között bőven akadnak nők (igaz, például ortopéd vagy agysebész már ritkábban); a szobrászat (emelés, öntés, gyúrás) nehéz fizikai munkát és jó erőnlétet igényel, de ennek ellenére sok szobrásznő található a képzőművészek között s bár nálunk még valóban kevés a női borszakérőt, Magyarországon vagy a világ többi részén egyre többen lesznek. „Borászat terén igen, a férfiak dominálnak inkább s meg kell nekik mutatni, hogy érsz annyit, mint ők, de ha bizonyítasz, ha jó vagy, ha érted a szakmát vagy akkor elfogadnak, azt elismerik.” - fogalmazott Serli Csilla.

Természetesen az orvosok és a képzőművészek-pedagógusok között is ugyanúgy kell bizonyítani, „le kell tenni valamit az asztalra” - ami még inkább nehéz akkor, amikor család, gyermekek várják otthon az anyut. „Művészet összeegyeztetni a szakmát és a családi életet, néha nagyon sok áldozattal jár, s mérlegelni kell: az adott pillanatban melyik a – ha nem is fontosabb, de melyik kerüljön picit előbb-térbe vagy picit háttérbe” - mondta Dohi Orsolya. Abban mindhárman egyet értettek: annak ellenére, hogy manapság furcsán definiálják és főleg pénzben mérik a sikert, az mégsem az, hanem annál sokkal több: „Sok-sok visszajelzést kaptam volt diákjaimtól, amik boldoggá tesznek, mert látom: amit mutattam-tanítottam nekik, azt bőven kamatoztatni tudták az életben. Számomra ez a siker!”- mondta Szodoray-Parádi Hajnalka. A sikerek hátterében pedig iszonyatosan sok munka és tanulás van.„Szerencséd lehet egyszer, kétszer, talán háromszor is, de aztán rengeteg munka és kitartás kell, mert ezek nélkül nem lehet előre lépni” - vallotta Serli Csilla és beszélgetőtársai – s a hallgatóságban helyet foglaló Pataki Enikő, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium igazgatónője örömmel jelentette ki: „Nagyon értékvesztett társadalomban élünk s örvendek, hogy három ember, három sikeres ember azt mondja: dolgozni kell, tanulni kell folyamatosan. Ez reményt ad arra, hogy visszatereljük a fiatalokat azokra az alapokra, amelyeken bennünket neveltek s valahogy eltűntek a mostani fiatalság lába alól.”

A beszélgető-esten jelen lévő Marina Ida, Szilágybagos polgármesternője, az országos Nőszervezet alelnöke saját életútjának alakulásával példázta azt, hogy legtöbbször nem a nő választja a szakmáját, hanem a szakma választja ki a nőt: „Egy soha nem politizáló, sőt, a politikát kimondottan nem szerető és elkerülő munkásnőből, munkahelyem megszűnése után eljutottam odáig, hogy 2005 óta vagyok Szilágybagos polgármestere és egyedüli magyar polgármesternő vagyok Szilágy megyében. Ma már nincsenek férfi és női szakmák – csak szakmák vannak, amelyeket becsülettel kell végezni! Azt mondják, a nők elvesznek a részletekben, de az életet a részletek teszik teljessé és széppé. Tudni kell örülni mindennek, a legapróbb sikernek is, legyen az egy ízes leves vagy jól sikerült torta – meg kell élni a sikerélményt minden nap. És ezt kéne megtanulja a fiatal generáció, amely nagyon elveszett, szinte nihilista és túl kilátástalannak látja a világot.”A beszélgetést követően a szervezők tavaszi virágcsokorral és apró ajándékkal kedveskedtek a meghívottaknak, majd sütemény és tea kíséretében tovább folytatódott a csevegés – immár a hallgatóság beszédes részvételével, s lehetőség nyílt a Szodoray-Parádi Hajnalka alkotásaiból összeállított művész-sarok közelebbi megtekintésére is.

A jelenlévő kevés férfiak egyike, Erdei D. István képviselő a rá jellemző humorral kötötte egybe a három sikeres hölgyet és szakmájukat: „Hajnalka művésznő megalkot valamit, Orsolya doktornő hozzásegít, hogy lássuk azt, Csilla pedig hozzásegít, hogy duplán lássuk.”

 Szabó Kinga Mária