Egészség

Mi még sokat telefonálunk

2019.01.26 - 12:55

Európa-szerte egyre nagyobb teret hódítanak a telefonos applikációk, nagyon sokan már nem is telefonon tartják a kapcsolatot egymással.

Úgy tűnik, egyre kevesebben használják mobiltelefonjaikat arra, amire valaha ki lettek találva: Európa-szerte egyre többen kommunikálnak különböző applikációkat használva ahelyett, hogy telefonálnának vagy SMS-t írnának egymásnak — mutat rá az E.ON egy friss közvélemény-kutatása. Ez leginkább a nyugat-európai országokra jellemző, Romániában egy érdekes átmenet fedezhető fel e téren.

Romániában 10-ből 9 személy legalább napi egyszer bonyolít le konkrét telefonbeszélgetést, viszont ez nem jelenti azt, hogy ne lennénk fogékonyak az applikációk használatára is, sőt: a kutatás szerint még a 60 évnél idősebbek is jól boldogulnak az okostelefonokkal, 30%-uk napi szinten videotelefonos szolgáltatást igénybe véve beszél ismerőseivel, rokonaival.

A romániai tendenciákkal szemben a nyugati országokban egyre nagyobb teret hódítanak azok a telefonos applikációk, amelyek révén megkerülhető a konkrét telefonálás vagy SMS-üzenetek küldözgetése. Például Németországban a lakosság egynegyede kizárólag Skype, WhatsApp vagy Facebook-messenger segítségével kommunikál. A 2000-es évek hagyományos, telefonon történő kommunikációs formái egyre inkább kikopnak a mindennapokból, főként a fiatalabbak körében.

A kimutatás arra is kitér, hogy míg a 60 év fölötti romániaiak 30%-a napi szinten videochatel, addig az ugyanilyen korú németeknek csupán a 6%-a, míg a briteknek a 9%-a. Nyugaton az idősebbek nehezebben állnak át, viszont a fiatalok szinte kizárólag az appokat használják kommunikációra.

A kutatás mintegy 10 000 személy — dánok, franciák, németek, olaszok, britek, csehek, románok, magyarok, svédek és törökök — megkérdezésével készült.