Szatmárnémeti

Mi lesz veled, metropolisz?

2014.09.11 - 10:33

Nullán áll a Szatmárnémeti Metropolisz-övezet Fejlesztési Társulás idei mérlege, ez évi tevékenységéről még saját honlapján sem szerepel semmi, elképzelésekből viszont annál több van.

 

Másfél évvel ezelőtti megalakulásakor rögtön támadások célpontja lett a mára már harminckét tagtelepülést magába olvasztó Szatmárnémeti Metropolisz-Övezet. Az induláskor tett hangzatos ígéreteket megvalósíthatatlannak jellemző, akkor rosszindulatúnak tartott szembehelyezkedést nem sikerült feloldani: egyetlen eurócentet sem sikerült még lehívnia uniós alapokból a metropolisz- övezetnek abból a 147,2 millióból, amiről az induláskor tett ígéret szólt. A tagság ennek ellenére lassan, de folyamatosan bővül, októbertől várhatóan Vetés is tagja lesz a metropolisznak. Ebben a kezdeményező szatmárnémeti városháza szerint és a lapunknak nyilatkozó Gheorghe Rentea metropolisz-menedzser szerint is azért lesz jó benne lenni, mert sok lúd disznót győz: sokkal könnyebb lesz uniós támogatásokhoz hozzájutni egyetlen nagy entitásként, mint településekként külön-külön pályázni, és a beruházók is jobban szeretnek egy olyan kisebb helységben megtelepedni, amelyik része egy nagyobb társulásnak.

Ennek ellenére tétlenül eltöltött másfél évnek tűnik az első időszak, egyedül egy közvilágítás-korszerűsítési projekt látszik belátható időn belül megvalósíthatónak, Rentea szerint minden egyéb beruházás esetében jövő év januárjáig csak türelmesen várni lehet.

Mára beigazolódni látszanak azok a jövendölések, amiket az év elején tettek Dorel Coica szatmárnémeti polgármester, s egyben a metropolisz-övezet létrehozója, valamint csapatának ellendrukkerei: egyetlen eurócentet sem sikerült lehívnia a metropolisz-övezetnek abból a 147,2 millióból, amiről a fáma szólt. Megvalósíthatlannak tűnt ez a vágyálom amiatt is, mert a 2007–2013-as pályázati ciklusban Szatmárnémetiben mintegy 15 millió euró összértékű EU-s finanszírozású projekt valósult csak meg, így lehetetlennek látszott, hogy kész pályázatok híján és a metropolisz által fizetendő önrészre elkülönített források megléte nélkül, egyetlen év alatt, ennek a tízszeresét tudják lehívni.

 

Lobbi a Philipsnek

 

Szatmárnémetiben van egyébként az ország legnagyobb metropolisz-övezete, ma már 32 — és jövő hónaptól Vetés esetleges taggá válásával már 33 — település vezetője és mintegy 250 ezer lakosa várja türelmetlenül, hogy történjen végre valami a metropolisz-övezethez való csatlakozásnak köszönhetően. Egyelőre annyi történt a társult tagok tudomása szerint, hogy a Metropolisz-övezet Fejlesztési Társulás másfél évvel ezelőtti megalakulása óta iroda-felszerelésre és pályázatírók képzésére kezdték elkölteni a tag-települések által befizetett 64 000 lejes első évi tagdíjat.

A taggá vált településeken nem sokat tudnak a metropolisz-menedzsment eddigi munkájáról, nem sok információ található erről a társulás honlapján (www.zmsm.ro), sem. Egyetlen dologról tudnak a taggá vált települések polgármesterei: korszerűsíteni kívánják a metropolisz-települések közvilágítási hálózatát. Ennek háttere, hogy tavaly augusztusban a holland nagykövet tett látogatást Dorel Coica polgármesternél. Matthijs van Bonzel nem udvariasságból látogatott el a szatmárnémeti városházára, hanem azért, hogy lobbizzon a világítástechnikai és szórakoztató elektronikai termékeket — köztük villanyégőket is — gyártó, holland tulajdonú Philips nagyvállalat érdekében. Az utat egyengető nagykövet látogatása után egy héttel Coica már Mircea Săsărannal, a Philips România képviselőjével találkozott, úgyhogy amennyiben korszerűsítik a metropolisz-övezet településeinek közvilágítását, nagy valószínűséggel a Philips szolgáltatja majd a lámpatesteket.

Gheorghe Rentea, a Metropolisz-övezet Fejlesztési Társulás menedzsere szerint egyelőre csak előkészülni lehet az előttünk álló uniós finanszírozási időszakra, 2015 januárjától fog kiderülni, hogy az elkészített és a kolozsvári regionális fejlesztési központban leadott, közel ötszáz pályázati ötlet közül melyiket fogja finanszírozni az EU. Ha már finanszírozásra nem tudott idén szert tenni, költségeivel is csínján bánik a társulás, a befizetett tagdíjakból csak nagyon keveset költöttek, a társulásnak két fizetett alkalmazottja van, akik ráadásul az utóbbi két hónapban fizetés nélküli szabadságon is voltak, mondta el Rentea.

Szeptemberben írták alá a Romániával való partnerségi megállapodást, most vannak utolsó szakaszaikban a pályázatok — ismertette a folyamatban lévő ügyeket a társulás menedzsere —, készen vannak az alkalmazási mutatók, úgy tűnik, októberben indulhatnak az első kiírások.

 

Princz Csaba