Szatmárnémeti

Mi lesz a veszélyes hulladékkal?

2012.08.01 - 08:52

A szelektív hulladékgyűjtés mellett viszonylag kevés szó esik a háztartásokban előforduló veszélyes hulladékok kezeléséről, mennyiségük csökkentéséről vagy környezetbarát anyagokkal való kiváltásukról.

 

 

Mit tegyünk a háztartási veszélyes hulladékokkal? A szakszerű meghatározás szerint veszélyes hulladéknak nevezzük azokat az anyagokat, hulladékokat, amelyek minőségüket tekintve az emberi egészségre, életre, élővilágra, környezetre közvetlenül vagy közvetve károsító hatást váltanak ki. Otthonunkban is képződnek veszélyes hulladékok. Ilyenek például a szárazelemek. Ha a kidobott elemek külső burkolata megsérül, a szárazelem alkotóelemei, nehézfémek és savak a környezet nedvességével érintkezve kioldódhatnak, és az oldatok a talajt, a talajvizet szennyezhetik. Pándi Zsolt, a Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség geológusa szerint kismértékű szennyezést a talaj elbír, ha azonban a mélyebb rétegekbe hatol és bekerül a talajvízbe, akkor a szennyeződést már nem lehet megállítani. Szintén nagyon károsak a talajra nézve a használt kenőolajak, gépolajak. Ezeket kötelesek átvenni a forgalmazó cégek, autószerelő műhelyek. A fáradt olajat összegyűjtik, majd feldolgozzák és elégetik. Ha a talaj szennyeződik, a kártalanítás sokkal költségesebb, mint amennyibe az elhárítás került volna, figyelmeztetett a szakember. A szamosdobi szeméttelepen a hulladéktároló gödröket geotextil réteggel izolálták. A hulladékból kioldódó savak hatására az izoláló réteg hamarabb károsodhat, ezáltal a talajvízbe kerülhetnek a nehézfémek, szerves szennyeződések.

Az elemeket újrahasznosítják

A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség kezdeményezésére több éve gyűjtik a megye óvodáiban a használt elemeket, az iskolákban pedig egy éve indult az elektromos hulladékok begyűjtése környezetvédelmi verseny keretében, melynek során nagy mennyiségű elektromos hulladékot sikerült begyűjteniük az iskolásoknak, köztük elemeket is. Emellett a használt elemeket otthon össze lehet gyűjteni, és az akkumulátorokkal, régi elektronikai készülékekkel együtt minden hétköznap leadhatóak Szatmárnémetiben az Alpin Kft. gyűjtőhelyén, a 14-es lakótelep Mureşului utcai kazánházában, a nagy bevásárlóüzletekben pedig kicsi műanyag dobozok vannak kihelyezve a használt elemek számára. Környezetkímélő és hosszú távon olcsóbb megoldás, ha elemek helyett feltölthető akkumulátorokat használunk. A festékek, lakkok, hígítók, oldószerek fokozottan tűz- és robbanásveszélyes anyagok, a háztartási hulladékban alkalomszerűen, nagyobb adagokban jelennek meg. Elkülönített begyűjtésük után lerakással ártalmatlanítják őket. A vegyszer- és festékmaradékok malterporral, fűrészporral, homokkal megköthetők, majd lezárva, elkülönítetten tárolhatók. Szatmárnémetiben egyelőre sehol sem veszik át ezeket a veszélyes anyagokat.

Pándi Annamária