Sport

Mi következik Monacóban?

2012.05.25 - 19:16

Az F1 rajongói minden bizonnyal izgatottan várják a hétvégi Monacói Nagydíjat, hiszen az idény eddig is rengeteg meglepetést tartogatott, de a monte-carlói az eddigieknél is izgalmasabb lehet.

 

Ezúttal nem elcsépelt mondás, hogy a Forma–1-es Monacói Nagydíjon bármi megtörténhet, ugyanis az idei szezon láttán már most borítékolhatjuk, hogy nagyon izgalmas futam előtt állunk. A kulisszák és a pálya sajátosságai miatt a Monacói Nagydíjon biztosan nem fogunk unatkozni.

Kiszámíthatatlanok és meglepetésekben gazdagok az idei versenyek, és ez enyhe kifejezés. Ki gondolta volna a szezon elején, hogy a tavaly taroló Sebastian Vettelnek öt nagydíj után osztoznia kell a tabella első helyén Fernando Alonsóval, aki egyszer még győzelemre is vezette a Ferrarit, méghozzá Sergio Pérez Sauberje elől menekülve, egyszer pedig azért csúszott le erről, mert a Williamst hét és fél év után a dobogó tetejére visszatornázó Pastor Maldonado gyorsabb volt nála? És azt, hogy a Mercedesnél vagy a Lotusnál kissé húzzák a szájukat, ha nem az ő versenyzőik szelik át elsőként a célvonalat, mert úgy érzik, reális győzelmi lehetőséget szalasztottak el? Újabban a három kiscsapat pilótáin kívül gyakorlatilag bárkinek van esélye szenzációt okozni, de cserébe bárki elhasalhat az élmezőnyből is.

Ezek az előzményei az idei futamnak. Pedig a Földközi-tenger partján fekvő hercegség Forma–1-es múltja bővelkedik fordulatokban, annak ellenére, hogy az összes nagydíjhelyszín közül ez a legalkalmatlanabb a versenyzésre. Az egyenetlen felületű közutakon, szalagkorlátok között rendezett futamon sokszor borultak fel az erőviszonyok, vagy legalábbis olyanok tündököltek, akik rendes körülmények esetén nem igazán rúghattak volna labdába.

Jarno Trulli (2004) itt aratta egyetlen F1-es győzelmét, csakúgy, mint két francia pilóta, Jean-Pierre Beltoise (1972) és Olivier Panis (1996), akik talpon maradtak a szakadó esőben. Jack Brabham 1970-ben az utolsó kör utolsó kanyarjában csúszott a korlátnak Jochen Rindt elől menekülve, Riccardo Patrese pedig úgy nyert 1982-ben, hogy fogalma sem volt róla, hogy neki lengették meg elsőként a kockás zászlót, miután pár körrel a cél előtt megpördült, amivel látszólag elúszott számára az 1. hely (ketten is megelőzték, de az autójukból kifogyott a benzin).

Összesen 32 pilóta diadalmaskodott Forma–1-es Monacói Nagydíjon. Micsoda változatosság! Holott a feltételek zömmel változatlanok több mint fél évszázada.

Időjárás

A legfrissebb időjárás-előrejelzések szerint nem kizárt, hogy esőben tartják majd a Monacói Nagydíj szombati időmérő edzését, valamint a másnapi futamot.

Közvetítések

Szombat, 3. szabadedzés: 12 óra (Digi Sport 2); időmérőedzés: 15 óra (m1, Digi Sport 1). Vasárnap, futam: 15 óra (m1, Digi Sport 1).

 

A világbajnokság állása

Pilóták

1. Sebastian Vettel német, Red Bull Racing 61 pont

2. Fernando Alonso spanyol, Ferrari 61

3. Lewis Hamilton brit, McLaren 53

4. Kimi Räikkönen finn, Lotus 49

5. Mark Webber ausztrál, Red Bull Racing 48

6. Jenson Button brit, McLaren 45

7. Nico Rosberg német, Mercedes GP 41

8. Roman Grosjean francia, Lotus 35

9. Pastor Maldorado venezuelai, Williams 29

10. Sergio Pérez mexikói, Sauber 22

11. Kamui Kobajasi japán, Sauber 19

12. Paul di Resta brit, Force India 15

13. Bruno Senna brazil, Williams 14

14. Jean-Eric Vergne francia, Toro Rosso 4

15. Nico Hülkenberg német, Force India 3

16. Daniel Ricciardo ausztrál, Toro Rosso 2

17. Feliep Massa brazil, Ferrari 2

18. Michael Schumacher német, Mercedes GP 2

 

Csapatok

1. Red Bull Racing angliai bázis 109 pont

2. McLaren angliai bázis 98

3. Lotus angliai bázis 84

4. Ferrari olaszországi bázis 63

5. Mercedes angliai bázis 43

6. Williams angliai bázis 43

7. Sauber svájci bázis 41

8. Force India angliai bázis 18

9. Scuderia Toro Rosso olaszországi bázis 6